SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus yönetiminin kurduğu Kırım Tatar TV Ukrayna'da yasaklanabilir

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2015 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2015 12:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus yönetiminin kurduğu Kırım Tatar TV Ukrayna'da yasaklanabilir

Kırım Rus yönetimi tarafından kurulan Millet televizyonunun uydu aracılığıyla Ukrayna’ya yayın yapması ile ilgili konu Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Ulusal Televizyon Ve Radyo Yayın Sisteminin İstikrarlı Çalışmasını Sağlama Komisyonu’nun toplantısının gündemine dahil edilecek.

Kırım Rus yönetimi Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi Başkanı Zaur Smirnov’un Kırım Rus yönetiminin kurduğu Millet Kırım Tatar televizyon kanalının ve Vatan Sedası radyosunun yayınını sadece Kırım’a değil Türkiye, Orta Asya ve hatta Ukrayna’ya yapacağı ile ilgili açıklamasını yorumlayan Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Danışmanı Sergey Kostinskiy, “Kanalla ilgili 3 soru var. Birincisi, kanal çalışmalarında hangi maddi ve teknik temeli kullanıyor? Rusya’nın Ukrayna’ya ait varlıklara el koyduğu, varlığın ona ait olduğu anlamına gelmiyor. İkincisi, yayın frekansı olacak mı? Rus basınının Kırım’da Ukrayna’nın frekanslarını yasadışı olarak kullandığı biliniyor. Üçüncüsü, kanalın yayınladığı içerik Avrupa mevzuatına ne kadar uygun olacak? Olabildiği kadar hızlı ve etkili şekilde tepki göstereceğiz” dedi.

Bunun dışında işgal edilen Kırım’da tescil edilen şirket ile uydu sahibi olan Avrupa şirketi arasındaki ticari ilişkilerin yasal olup olamadığının da önemli konu olduğunu belirten Kostinskiy, bunun Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’nın uzmanları tarafından araştırılacağını kaydetti.

Günümüzde Ukrayna Televizyon ve Radyo Konseyi’ne sinyal mektubunun hazırlandığını dile getiren Sergey Kostinskiy, bunun, Ukrayna yasalarının ihlalinin tespit edilmesi durumunda kanalın Ukraynalı kablo televizyon operatörlerinin paketlerine dahil edilmesinin yasaklanmasına neden olabileceğini bildirdi.

Ayrıca Millet televizyon kanalının uydu aracılığıyla yayın yapma olanağının hukukçular tarafından inceleneceği belirtildi.

Kırım Rus yönetimi 2015 yılının Nisan ayında uydurma nedenlerden dolayı, dünyada tek Kırım Tatar televizyon kanalı ATR’nin Kırım’da yayın yapmasını yasakladı.

Ardından bazı kukla Kırım Tatar teşkilatları Kırım Rus yönetimi Başkanı Sergey Aksyonov’dan milli kamu televizyon kanalının kurulmasını istedi. Eylül ayından itibaren yarımadada Rus yönetimi tarafından kurulan Millet adlı televizyonu ve Vatan Sedası radyosunun yer aldığı Kırım Tatar kamu televizyon ve radyo şirketi çalışmalarına başlayacak. Zaur Smirnov, söz konusu şirkete federal bütçeden 177 milyon ruble (2,5 milyon dolar) ayrıldığını ileri sürdü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.