SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusça haricindeki dillerin mecburi öğretimi kaldırılıyor

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2012 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2012 10:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusça haricindeki dillerin mecburi öğretimi kaldırılıyor
Rusya Parlamentosunun alt kanadı olan Duma, 19 Aralıkta “Rusya Federasyonu’nda Eğitim” Yasasına ilişkin yapılan 2. oturumda kabul ettiği kararla Rusya’daki federatif idari bölgelerinde resmi olan dillerin okullarda öğretilmesi zorunluluğunu kaldırdı.

Rusya Parlamentosunun çalışma düzenine göre, bu yasa tasarısı bundan sonra son kez görüşülecek ve olası ekler yapılarak nihai olarak onaylanacak. Yasanın kabul edilmesinden sonra federatif idarelerde resmi dilleri öğrenme zorunluluğu iptal edilecek ve orada sadece Rusça öğrenme zorunluluğu kalacak.

Rusya’da yaşayan ulusal azınlıkların basını, bu yasa tasarısını sömürme politikası olarak yorumlayarak sert şekilde tepki gösterdi. Adıge Cumhuriyeti’nin aheku.org sitesinde yayımlanan haberde Adıge dili dersinin okullarda zaten haftada 2 saat okutulduğu, bu yasanın yürürlüğe girmesinin, Adıge ve diğer ulusal azınlıklara mensup çocuklarının ana dilini ancak kendi evinde öğrenmeye ve daha kötüsü hiç öğrenmemeye iteceği belirtildi.

Haberde şöyle deniliyor: “Çeçenistan, Tataristan’ın Rusya yönetiminin bu eylemine tepkisi merak konusu. Bu bölgelerin yönetiminin bu durumdan kendi kültürüne zarar vermeden çıkabileceğine ilişkin ümit var, ancak bu ümit boş. Çünkü hükümdar istediğini yapacak.”

Tataristanlı gazeteci Rimzil Valeyev kararı sert dille eleştirdi. Valeyev, “Ulusal azınlıklarının dillerinin dışlanmasıyla Rusya’da vatanseverlerin sayısı azalacak. Yazık. Ulusal azınlıklar, 2. Dünya Savaşı sırasında ülkeyi savundular, yoksa Nazi işgalinden kurtulamazdı. Yerli halkı selamlamak için iki yüz kelime ve 15 cümleyi öğrenmemek saçmalıktır. Bu, tembellikten ve cehaletten kaynaklanıyor. Arasında yaşadığın halkların dillerini boğmak akılsızlık ve geri zekâlılığın belirtisidir.” dedi.

Kurban Vaydotov

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.