SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’da Nazilerin işlediği suçları inkar edenlere 3 yıl hapis verilmesi planlanıyor

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2010 17:30
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2010 17:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’da Nazilerin işlediği suçları inkar edenlere 3 yıl hapis verilmesi planlanıyor
Rusya Parlamentosu (Duma) Milletvekili İrina Yarovaya, 30 Martta Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada Nazizmin olumlu olduğunun açık olarak gösterilmesi için ceza öngören yasa tasarısını hazırladığını kaydetti.
İktidardaki Yedinaya Rossiya (Birleşik Rusya) partisi temsilcisi ve Rusya Parlamentosu Anayasa Komisyonu Başkan Yardımcısı Yarovaya’nın verdiği bilgiye göre, Rusya Federasyonu Ceza Usul Kanununun 354.1 maddesine değişiklik öngören yasa tasarısı, Nürnberg mahkemesinin suç olarak belirlediği suçların haklı gösterilmesi veya bu suçların inkar edilmesi için 300 bin Rus rublesi veya 3 yıla kadar varan hapis cezasının uygulanmasını öngörüyor. Birleşik Rusya Partisinin vatanseverler kulübü koordinatörü olan Yarovaya, maddenin 2.fıkrasının basın vasıtasıyla söz konusu suçları inkar eden devlet memurlarına 500 bin ruble veya 5 yıla kadar varan hapis cesazının öngördüğünü söyledi. Söz konusu madde, Nazizmin doğru olduğunu açık olarak savunan ve bundan dolayı cezaya çarptırılan devlet memurlarına 3 yıla kadar varan süre için devlet organlarında çalışma yasağının uygulanmasını öngörüyor.
Yarovaya, “Sovyet askeri her zaman kurtarıcı askerdi. Nürnberg mahkemesinin kararı 2. Dünya Savaşının sonuçlarına göre faşizm mağdurları olan canlı olay tanıklarının ifadeleri üzerinde alınan bir karardır. Dünya kamuoyunun, bu kararın haklı olduğunda hiç bir şüphesi yoktu” dedi.
2. Dünya Savaşında bağımsızlık için Nazilere ve Sovyet ordusuna karşı savaşanlar eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko tarafından kahraman ilan edilmişti. Rusya, Kızılordu’ya karşı savaşanları Nazi işbirlikçisi olarak nitelendirerek Yuşçenko’nun kararını sert bir şekilde kınamıştı.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.