SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’da yolsuzluğu teşvik eden yasa yürürlüğe giriyor

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2015 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2015 13:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’da yolsuzluğu teşvik eden yasa yürürlüğe giriyor

Rusya’da küçük tutarda rüşvet verilmesi ve alınması için kesilen asgari parasal ceza miktarının azaltılmasını öngören yasa değişiklikleri yürürlüğe giriyor.

Rusya’nın resmi gazetesinde 11 Mart’ta yayınlanan karara göre, Rusya’da bundan böyle 25 bin rubleden (400 dolar) az tutarda rüşvet alınması halinde rüşvet miktarının 10 katı tutarında asgari para cezasının ödenmesi gerekiyor. Daha önce söz konusu tutarda rüşvet alındığından rüşvetin 25 katı kadar para cezasının ödenmesi gerekiyordu.

Gazetede yer alan haberde, söz konusu değişikliklerin yolsuzluk yapanlara kolaylık getirmediği ama devletin onlardan ceza paralarını alma ve böylece cezanın yerine getirme imkanını sağladığı savunuldu. Daha önce cezalandırılan kişilerin para cezasını ödeme olanağı olmadığı ileri sürüldü. Rüşvet alınması için en büyük para cezası tutarı değişmeyerek rüşvetin 50 katı olarak kaldı.

Ayrıca mahkeme, bir alternatif olarak 1 milyon ruble (16 bin dolar) tutarında fiks para cezası veya 2 yıla kadar ıslah çalışmaları ve 3 yıla kadar belirli görevlerde bulunma yasağı ile ilgili kararı çıkarabilir.

Küçük tutarda (400 dolardan az) rüşvet verilmesinde para cezası rüşvetin 15 katından 5 kat tutarına kadar azaltılırken, büyük miktarda (2400 dolardan az) rüşvet verilmesi durumunda rüşvetin 10 katı para cezası olarak ödenmeli. Alternatif olarak, 500 bin ruble (8 bin dolar) ve 1 milyon ruble (16 bin dolar)  tutarı için belirlenen 2 yıla kadar ıslah çalışmaları cezası verilebilir.

Gönüllü olarak cezayı ödeme süresi 30-60 gün olarak belirlenirken, mahkeme tarafından 3-5 yıla kadar taksit imkanı verilebilir. Öte yandan yasaya göre mübaşirlere, savcının ilgili başvurusundan sonra mahkeme kararı üzerine yolsuzluk yapan insanın mülkiyetine el koyma yetkisi veriliyor.

Rusya, Berlin merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International-TI) 2014 yılı “yolsuzluk algı endeksinde” 175 ülke içinde 136’ıncı oldu. Yolsuzluk ve rüşvetle mücadele programlarına rağmen ilerleme kaydedemeyen Rusya 2013’de 127’inci sırada yer alıyordu.

Rusya’nın 100 üzerinden puanı da 1 puan gerileyerek 27’ye düştü. Rusya sıralamada Nijerya, Kırgızistan, Lübnan, İran ve Kamerun gibi ülkelerle aynı kategoride yer alıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.