SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya düşürülen uçakla ilgili dava açıyor

Rusya, Türkiye tarafından düşürülen Su-24 uçağının öldürülen pilotuyla ilgili dava açıyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2016 10:49
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2016 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya düşürülen uçakla ilgili dava açıyor

Rusya, sınırı ihlal ettiği için Türkiye tarafından düşünülen Rus savaş uçağı Su-24'ün öldürülen pilotu ile ilgili dava açıyor.

Interfax haber ajansı, üst düzey bir yetkiliye atıfta bulunarak "Yapılan ön araştırmalar sonucunda Rus askeri pilot Oleg Peşkov'un öldürülmesi ile ilgili davanın açılmasına karar verildi" diye bildirdi. Yetkili, soruşturma ve mahkeme süreci ile ilgili çalışmaların başladığını belirtti.

Türkiye sınırını ihlal eden Rus uçağı, 24 Kasım'da Türk F-16'lar tarafından düşürülmüş, iki pilottan biri olan Oleg Peşkov yerden açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Rus pilotun ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen Alparslan Çelik hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

24 Kasım, Rusya'ya ait SU 24 savaş uçağı Hatay, Yayladağı yakınlarında Türk hava sahasını ihlal ettiği için angajman kuralları çerçevesinde beş dakika içinde on kez uyarılmasının ardından Türk jetleri tarafından düşürüldü. Bunun üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 Kasım tarihinde Türkiye’ye yönelik ekonomik tedbirler içeren yaptırım kararını imzaladı.

Söz konusu karara göre, Türk kanunları yetkisinde olan bazı kurum ve kuruluşların Rusya’da faaliyet göstermeleri yasaklanırken, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerin alımının da geçici olarak durdurulacağı veya yasaklanacağı kaydedildi. Ayrıca Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türk vatandaşlarını işe alımına da yasak getirildi.

Putin, yaptırım paketi kapsamında, Türkiye ile Rusya arasındaki vizesiz seyahat uygulamasının 1 Ocak'tan itibaren tek taraflı olarak askıya alınması kararı ile Rusya’daki tur operatörlerinin Türkiye’ye tur satışının yasaklanmasını da onayladı.

Bunların haricinde Rusya ve Türkiye arasında gerçekleştirilen charter uçuşların da durdurulmasına ve Türk nakliye firmalarının Rusya’daki faaliyetlerinin yanı sıra, Karadeniz ve Azak Denizi'nde Rus deniz sahasında bulunan Türk deniz taşıtları üzerindeki denetimlerin de arttırılmasına karar verildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.