SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya İran’a S-300 füzelerin gönderdiğini doğruladı

Rusya İran’a S-300 füzelerin birinci partisini gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2016 10:19
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2016 10:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya İran’a S-300 füzelerin gönderdiğini doğruladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Rusya’nın İran’a S-300 füzelerin birinci partisini gönderdiğini doğruladı.

Rogozin, "Biz başladık. Belli donanımlar teslim edildi. Sözleşmede atış rampaların ve roketlerin sayısı belirtildi", diye kaydetti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Rogozin, S-300 füze sistemlerin sevkiyatının Rusya ile İran arasında imzalanan anlaşmaya göre 2016 sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Bundan bir gün önce İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın temsilcisi Hüseyin Caber Ansari, Rusya’nın İran’a S-300 füze sistemlerinin ilk sevkiyatını gerçekleştirdiğini açıkladı. Konu ile ilgili açıklama yapan Ansari, “Daha önce biz, geçmişte söz konusu olan bazı zorluklara rağmen bu kontratın gerçekleşme aşamasında olduğunu açıklamıştık. Bugün ben, bu donanımın ilk partisinin İran’a geldiğini bildiriyorum. Gelecekte sevkiyat devam edecek” dedi.

Rusya, 2007 yılında İran'a 900 milyon dolar değerinde S-300 füze sistemi satma anlaşması imzalamıştı. Ancak 2010 yılında Rusya, İran'a getirilen Birleşmiş Milletler silah ambargosunu gerekçe göstererek teslimatı durdurmuştu. 2015'te İran'ın nükleer müzakerelerde Batılı devletlerle uzlaşmaya varması sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, S-300 teslimatının gerçekleştirileceğini söylemişti.

2015 yılının Haziran ayında askeri ve teknik konuda Putin’e danışmanlık yapan Vladimir Kojin, S-300 füze sisteminin modernizasyon sürecinden geçtiğini ve taktik ve teknik özelliklerin geliştirildiğini bildirmişti.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.