SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya: Kırımoğlu’nun Kırım’a giriş yasağı geçersiz

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2014 09:11
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2014 08:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya: Kırımoğlu’nun Kırım’a giriş yasağı geçersiz

Rusya Federasyonu Göç Bürosu, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım ve Rusya’ya giriş yasağı ile ilgili bilgiye sahip olmadığını bildirdi. Giriş yasağına ilişkin belgenin ise hukuki dayanağının olmadığı açıklandı.

Rusya Federal Göç İdaresi Basın Servisi yetkilisi: “Böyle bilgi yok. Neden Kırımoğlu'nun Kırım ve Rusya’ya girişin yasaklandığını düşünüyorsunuz? Buna benzer belgeyi ben size, siz de bana gönderebilirsiniz. Bu belgeyi gördüm ve bu konu ile ilgili yorum bile yapmam. Mührü ve imzası olmayan sıradan bir kâğıt. Bunun gibi kağıtlara yorum vermiyoruz” dedi.

Kırım Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Konstantin Baharev, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya ve Kırım’a girişin yasaklanmadığını söyledi.

Konstantin Baharev, Kırım Parlamentosu’nun, Kırımoğlu’nun giriş ve çıkışı sınırlayan herhangi bir kararı almadığını bildirdi.
Baharev: “Daha önce Kırım Parlamentosu, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına karşı çıkan Ukrayna Parlamento milletvekillerinden oluşan ‘kara listeyi’ oluşturdu. Listede yer alan yaklaşık 300 kişiye Kırım’a giriş yasaklandı. Ama Kırımoğlu bu listede yok” dedi.

22 nisan Salı günü Kırım ile Ukrayna sınırında Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya’ya 2019 yılına kadar girişin yasaklandığına dair belge verilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.