SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya mahkemesi Ukraynalı aktivistler ile ilgili kararını çıkardı

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2015 18:13
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2015 18:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya mahkemesi Ukraynalı aktivistler ile ilgili kararını çıkardı

Rusya’nın Rostov-Na-Don Şehri'nde bulunan Kuzey-Kafkasya Askeri Mahkemesi, Rusya’da “terör eylemi düzenlemekle” suçlanan Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov ve Kırımlı aktivist Aleksandr Kolçenko hakkında karar çıkardı.

Söz konusu maddeye göre hakim Oleg Sentsov’a 15 yıl hapis cezası verdi. Diğer maddelere göre (kundaklama) 10 ve 11 yıl, “nüfusun korkutulması” için patlama hazırlıkları için 7 yıl, yasadışı şekilde patlayıcı madde satın alma için 5 yıl, yasadışı silah alma için 5 yıl hapis cezası, toplam olarak 20 yıl hapis cezası verildi.

Kırımlı aktivist Aleksandr Kolçenko hakkında mahkeme 10 yıl hapis cezası çıkardı.

Hakimin kararı anlayıp anlamadığını sorduğunda Sentsov ve Kolçenko, beraber Ukrayna Milli Marşı'nı söylemeye başladı ve sonunda “Yaşasın Ukrayna!” ifadesini kullandı.

Kişisel Twitter sayfasında mahkemenin kararını birinci olarak okuduğu Oleg Sentsov’a destek veren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, “Oleg, dayan. Seni yargılayanların kendileri yargılanacağı zaman gelecek” diye kaydetti.

Ukraynalı yönetmen Oleg Sentsov, 2014 yılının Mayıs ayında Kırım’da Rusya gizli servisleri tarafından gözaltına alındı ve işgal edilen yarımadadan Rusya’ya götürüldü. Kırımlı aktivist Aleksandr Kolçenko da Mayıs 2014’te gözaltına alınarak Rusya’ya götürüldü.

Rusya yönetimi, Sentsov ve Kolçenko’yu Rusya’ya yasak olan Sağ Sektör (Pravıy Sektor) örgütünün hücresini kurmak, Kırım Rus Toplumu Taşkilatı ve Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya) Partisi’nin Akmescit’teki ofislerini kundaklama ve Akmescit’te Lenin Anıtını patlatma hazırlıkları yapmakla suçlanıyor. Sentsov ve Kolçenko, suçlamaları reddediyor. Oleg Sentsov, duruşmada Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerinin kendilerine gerekli ifadeleri almak için kendisine işkence yaptığını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.