SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Merkez Bankasının sahip olduğu Sberbank, Garanti Bankası'na talip

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2010 19:17
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2010 19:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Merkez Bankasının sahip olduğu Sberbank, Garanti Bankası'na talip
Rusya ve Kazakistan'da bankacılık faaliyetleri gösteren bölgenin en büyük bankalarından Sberbank'ın Garanti Bankası'na ortak olmayı istediği bildirildi. 
Türkiye'nin en büyük bankalarından Garanti Bankası'nın ABD'li ortağı General Electric'in yüzde 20,85 oranındaki hissesini satmak istemesi Rusya ve Kazakistan'da bankacılık faaliyetlerinde bulunan Sberbank'ı harekete geçirdi.
12 Mart'a kadar General Electric'in hisselerini almak isteyenlerin başvuruda bulunması gerektiğine dikkati çeken uzmanlar, 3,7 milyar dolar değer biçilen hisseleri almak için Sberbank'ın istekli olduğunu bildirdi.
Garanti Bankası'nın en büyük hissedarı Doğuş Grubu'nun ise bankada yüzde 30,5'lik hissesi bulunuyor. Garanti Bankası'nın hissesini almak isteyen bankalar arasında İspanyol Banco Santander, İtalyan Intesa Sanpaolo ve körfez ülkelerinden bir bankanın da bulunduğu bildiriliyor.
  1995 yılında Moskova'da kurulan Sberbank, daha sonra Kazakistan, Beyaz Rusya gibi Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde hızla büyümesi ile dikkati çekiyor.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.