SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın DTÖ üyeliği resmen başladı

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2012 18:22
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2012 18:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın DTÖ üyeliği resmen başladı
Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği resmen başladı. 
Rusya'nın 1 yıldır yoğun çaba harcadığı DTÖ üyeliği, bugün itibari ile resmen başladı. Rusya böylece DTÖ'nün 159. üyesi oldu.
Rusya'nın DTÖ üyeliği ile ilgili karar 16 Aralık 2011'de Cenevre'de düzenlenen DTÖ üye ülkeleri bakanlar kurulu toplantısında açıklanmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Temmuz'da Rusya Parlamentosu'ndan geçen üyelik kararını oylamasından bir ay sonra, DTÖ üyeliği resmen hayata geçmiş oldu.
Rusya'nın DTÖ üyeliğine en fazla ABD ve Gürcistan karşı çıkıyordu.
DTÖ üyeliği ile birlikte Rusya'nın uluslararası alanda önüne çıkan bazı ihracat engellerinin ortadan kalkması, yerli ve yabancı ürünlerin fiyatlarının azalması, uzun vadede Rus ekonomisindeki büyümeye katkı sağlaması bekleniyor.
Bazı politikacı ve ekonomistler, DTÖ üyeliğinin Rusya'nın ulusal ekonomisine zarar vereceğini öne sürüyor. Bu noktada temel tartışma konusu olarak, gümrük vergilerin azaltılması ve bazı sektörlerde devlet desteğine sınırlamalar getirilecek olması ön plana çıkıyor.
Uzmanların büyük bölümü üyeliğin olumlu etkilerinin olacağını savunurken, Rus ekonomisinin gelişiminde DTÖ üyeliğinin önemli bir yeri olacağına dikkat çekiliyor.
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.