SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya saldırganlığına tepkisizlik kötü sonuçlar doğurabilir

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rusya Federasyonu’nun saldırganlığına karşı Batı ülkelerinin ve Ukrayna’nın tepkilerindeki kararsızlığı dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2016 12:29
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2016 12:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya saldırganlığına tepkisizlik kötü sonuçlar doğurabilir

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, 19 Nisan'da bir Ukrayna tv kanalında katıldığı programda uluslararası toplumun Rusya’nın saldırganlığına karşı etkili kararları geciktirmesinin gerek Kırımlılar gerekse tüm Avrupa için trajik sonuçları doğurabileceğini söyledi.

Ukrayna'nın ‘112ua’ Tv kanalının ‘Veçerniy Prime’ adlı programına katılan Refat Çubarov, ''Biz gerçekten Rusya’ya karşı güçlü kararların alınmamasının kötü sonuçlar doğurabileceği konusunda Batılı ortaklarımızı nasıl ikna edebileceğimizi bilmiyoruz. Bu eylemsizlik Kırım’da patlak verebilir. Bu onlarca belki de yüzlerce insanın hayatına mal olabilir. Yahut Ukrayna – Rusya sınırında, Batılı ülkelerin sınırında patlak verebilir. Rusya’yı yeniden uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettirmek için zaman tükeniyor. Hızlı davranmamız gerekiyor. Bu Ukraynalı ve Batılı ortaklarımızın en önemli sorunu'' diye kaydetti.

13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenildi. “Aşırıcı (radikal) Faaliyetlere Karşı Mücadele İlgili” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulundu.

18 Nisan tarihinde Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde , “Aşırıcı (radikal) faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine “Kırım Tatar Milli Meclisi” sivil toplum kuruluşu da eklendi'' açıklamasının yapıldığını hatırlatalım. Söz konusu sivil toplum kuruluşu listeye, Kırım Savcısının Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınmasına ilişkin kararı üzerine dahil edildi.

Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı. Davanın incelendiği son duruşma, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’te 15 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Davada esas davalı olan Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Nariman Celâl’in duruşmaya gelmemesi gerekçe gösterilerek duruşmayı 25 Nisan tarihine erteleme kararı kabul edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.