SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya sınır politikasını değiştiriyor

Rus İstihbarat Servisi FSB tarafından hazırlanan sınır politikasında değişiklikler içeren belgede tehdit unsurlarının kapsamı genişletiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2018 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 15:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya sınır politikasını değiştiriyor

Rusya’nın, son yıllarda jeopolitik denklemlerde yaşanan değişimler ve yeni oluşan dış faktörler nedeniyle 1996'dan bu yana kullanılan sınır politikasında değişikliğe gittiği bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın bugün 18 Ocak’ta aktardığı, Rus İstihbarat Servisinin (FSB) hazırladığı ve Rus hükümeti tarafından paylaşılan taslak belgeye göre Rusya sınır politikasında değişiklik yaparak "tehdit" olarak tanımlanan unsurların listesini önemli oranda genişletecek.

Rusya'nın, "bazı yabancı devletlerin" toprak iddialarından çekinmesi nedeniyle hukuki ve sosyo-politik açıdan yeni taktiklere ihtiyacı olduğuna işaret edilen belgede, teröristlerin ve aşırılık yanlılarının da Rusya’ya sızmasının önüne geçebilmek için sınır politikalarında değişiklik gerektiğinin altını çizdi.

 

Riskler konusunda uyarı

Rusya'nın sınırları etrafında çeşitli sosyo-politik ve askeri gerginliklerin de yaşandığının vurgulanan belgede, "Çözümlenemeyen sosyal ve ekonomik konular, dini ve etnik faktörlerin yanı sıra siyasi istikrarın bozulmasına yönelik unsurların devam etmesi ilerisi için risk yaratmaktadır." ifadesine yer verildi.

Belgede, Rusya'nın bazı bölgelerindeki düşük nüfus yoğunluğu, ekonomik kalkınma ve ulaştırma imkanları nedeniyle yaşanabilecek riskler konusunda da uyarılara yer alırken, "Rusya'nın doğal kaynaklarının talan edilmesi, sınır ötesi organize suçlar, yasa dışı göçmen trafiği ve sınır bölgelerinde yaşayan halkın suça teşvik edilmesi de önemli tehditlerdir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Taslak belgenin yasalaşması için Rus parlamentosunun onayının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

Uzmanlar, Rusya'nın sınır politikasındaki değişikliklerin ana nedeni olarak Ukrayna'da yaşanan gelişmeleri ve NATO'nun Rusya sınırlarındaki faaliyetlerinin son yıllarda artmasını gösteriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.