SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rusya, Suriye'deki ateşkesi ihlal etmeye devam ediyor..."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Hicab'ın, kendilerine ateşkesi Rusya'nın sivilleri ve hastaneleri vurarak ihlal ettiğini anlattığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2016 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2016 23:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rusya, Suriye'deki ateşkesi ihlal etmeye devam ediyor..."

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab'ın, kendilerine ateşkesi Rusya'nın sivilleri ve hastaneleri hedef alarak ihlal ettiğini anlattığını söyledi.

Çavuşoğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan "Suriye Konulu Fikirdaş Ülkeler" toplantısına katılımının ardından Türk basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulundu.

Rusya ve rejim güçlerinin Suriye'deki ateşkesi ihlale devam ettiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, ateşkesin uygulanması konusunda kararlılık olmadığı için bugün yeniden Paris'te toplanmak zorunda kaldıklarını belirterek, "Toplantıya katılan Hicab'a desteğimizi vurguladık ve kimin ateşkesi ihlal ettiğine dair sorular sorduk. O da net bir şekilde ateşkesi bozan Rusya'nın, El Nusra, DAEŞ gibi terör örgütlerini değil, doğrudan hastaneleri ve sivilleri hedef aldığını anlattı." ifadelerini kullandı.

Ateşkes konusunda Türkiye'nin ve muhalefetin kararlı olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, aynı kararlı duruşun rejim tarafından da sergilenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, rejim ve müzakere heyetinin artık siyasi dönüşüm konularına girmesinin beklendiğini, ancak Cenevre sürecinde de olduğu gibi rejimin siyasi dönüşümü konuşmak dahi istemediğini dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, tüm bu şartlarda en iyi çözümün "siyasi çözüm" olduğunu da gelecek hafta Viyana'da yapılacak Suriye destek grubu toplantısında yeniden söyleyeceklerini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.