SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Türkiye'nin hazırlayacağı programı bekliyor

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor),Türk gıda ürünlerine yönelik yaptırımların kalkması için Türkiye'nin hazırlayacağı programı beklediklerini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2016 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Türkiye'nin hazırlayacağı programı bekliyor

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor), Türkiye’de getirilen bazı gıda ürünlerine uygulanan yaptırımların kaldırılması için Türk tarafının hazırlaması gereken programın beklendiği açıkladı.

Rosselhoznadzor resmi internet sitesinden yapıttığı açıklamada, Moskova’da 6 Ekim’de yapılan görüşmeler sonrasında Türk tarafının 10 gün içinde, Rusya’ya ihraç edilecek Türk gıda ürünlerinin sağlık açısından güvenliğine dair bir program hazırlaması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Açıklamada, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik ilgili programın incelenmesi sonrasında Türk gıda ürünlerine uygulanan yaptırımların kaldırılma sürecinin başlayacağı ifade edildi. Ayrıca programın belirlenen süre içinde henüz ulaşmamış olmasının süreci yavaşlattığı da kaydedildi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerin sadece eski haline döndürülmesinin değil, daha da ileri bir noktaya taşınmasının istenildiğini belirtilen açıklamada, Rus tarafı Türk tarafından en kısa sürede programın mümkün olduğunca hızlı hazırlanması ve sunulmasını istedi.

Rusya Federasyonu hükümeti 9 Ekim 2016 tarihinde Türkiye’den getirilmesi yasak olan tarımsal ürünlerin yer aldığı listeden, taze ve kurutulmuş portakal, mandalina ve diğer narenciye ürünlerinin, taze kayısının, şeftali ve erik gibi meyvelerin çıkarıldığını bildirmişti.

Bundan önce konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye'ye karşı uygulanan gıda ürünleri ambargosunun kaldırılma ihtimalinin, Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi'nin (Rosselhoznadzor) ürünler üzerindeki kalite kontrol önlemlerini kaldıracağı anlamına gelmediğini belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.