SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya vatandaşlığı için zorlananlar tazminat alabilir

Rusya vatandaşlığı almaya zorlanan Ukraynalılar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararıyla Rusya’dan tazminat alabilecekler.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2014 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2014 08:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya vatandaşlığı için zorlananlar tazminat alabilir

Rusya vatandaşlığı almaya zorlanan Ukraynalılar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararıyla Rusya’dan tazminat alabilecekler.

Kiev, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Rusya’ya karşı Kırım’da ikamet eden Ukrayna vatandaşlarının haklarının toplu olarak ihlal edildiğine dair birinci parti belgeleri sundu.

Bir televizyon programına katılan Adalet Bakanı Pavel Petrenko, AİHM’nin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Komisyonu, BM İnsan Hakları Konseyi, Avrupa Konseyi İşkence Karşıtı Komitesi gibi uluslararası gözlem kuruluşlarına Kırım ve Ukrayna’nın Doğu bölgelerinde toplu şekilde insan haklarının ihlal edildiğine dair kanıtlar içeren bir sıra dilekçe sunduklarını kaydetti.

Petrenko, Kırım’da insan haklarının Rus askerler tarafından aralarında videoların da bulunduğu ihlal edildiğine dair kanıtların da sunulduğunu bildirdi ve mahkemeden olumlu karar çıkması halinde Ukrayna vatandaşlarının Rusya Federasyonu’ndan tazminat alabileceklerini belirterek, “Örneğin, zorla Rusya vatandaşlığının kabul ettirilmesi siyasi ve vatandaşlık haklarının korunması ile ilgili anlaşmaların ihlalidir. Kararın çıkması halinde otomatik olarak Rusya vatandaşlığına geçirilen Ukrayna vatandaşı başvuda bulunarak Rusya’dan tazminat alabilir” şeklinde konuştu.

Avrupa Konseyi üyesi olan Rusya’nın bu tazminatları ödemek zorunda kalacağını belirten Ukrayna Adalet Bakanı Petrenko, “İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının çıkması halinde Rusya tazminatı ödemezse Avrupa Konseyi’nden atılacak ve diğer ülkelerden izole edilen Etiyopya veya diğer Afrika ülkeleri seviyesinde olacak” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.