SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'ya ilhak oylamasına katılmayanlar da arananlar listesinde

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2015 17:55
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2015 19:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'ya ilhak oylamasına katılmayanlar da arananlar listesinde

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım’ın eski milletvekilleri ile ilgili davayı inceliyor. Söz konusu eski milletvekilleri, Ukrayna Ceza Kanunu’nun 111.maddesi 1.fıkrası ve 110.maddesi 3.fıkrası uyarınca Ukrayna’ya karşı sabotaj faaliyetinde yabancı devlete ve onun temsilcilerine yardım ederek devlete ihanet yaptığından ve Ukrayna’nın sınırlarını değiştirmek amacı ile aleni çağrılarda bulunduğundan şüpheleniyor.

Ancak devlete ihanet şüphesiyle aranan kişiler listesinde Kırım Parlamentosu'nun Rusya'ya ilhakı oylamasına katılmayan Kırım Tatar Öğretmenleri Birliği Maarifçi Başkanı, eski Kırım milletvekili Safure Kacametova ve eski milletvekili Enver Abduraimov'un da yer alması dikkat çekti. Söz konusu isimlerin "ilhak" oylamasında yer almadığını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da doğruladı. Çubarov, Kacametova ve Abduraimov'un 75 kişiden oluşan söz konusu listeye dahil edilmesinin yasadışı olduğunu ve listeden çıkarılması gerektiğini belirtti.


Bu durumu yorumlayan Kacametova, “Hangi ahmak bu listeyi hazırladı, o gün ben Kırım Parlamentosu toplantısında yoktum” diye belirtti.

Daha önce Ukrayna Başsavcılığı, Kırım’ın ilhakına yardım eden ve yarımadada insan hakları ihlallerinde parmağı olan Kırımlı milletvekilleri, memur ve kolluk kuvvetleri mensuplarına karşı davalar açtı.

Ukrayna kolluk kuvvetleri, Kırım milletvekilleri ve devlet görevlilerinin eylemlerini değerlendirmek için uzun zaman harcandı. Rusya’nın Kırım’ı ele geçirdiği 2014 yılının Mart ayında Ukrayna Başsavcılığı sadece Kırım Başkanı Sergey Aksyonov, Kırım Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin eski komutanı Denis Berezovskiy hakkında dava açmıştı. 21 Mart 2014 tarihinde ise Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya yargılanmaya başladı.

Mayıs ayının başında ise Kırım Parlamentosu’nun 76 eski milletvekili hakkında vatana ihanet şüphesiyle arama kararı çıkarıldı.

Daha sonra Ukrayna’nın Herson bölgesinde bulunan Kalançak kontrol noktasında Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ve Ukrayna Milli Muhafızları, Kırım Parlamentosu’nun eski milletvekili Vasiliy Ganış’ı tutuklandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.