SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'ya tepki olarak Ukrayna'daki satışları arttı

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2013 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2013 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'ya tepki olarak Ukrayna'daki satışları arttı

Ukrayna’nın en büyük çikolata ve şekerleme üreticilerinden Roshen’e Rusya’nın ithalat yasağı getirmesinin ardından yurtiçi satışlar yüzde 13 arttı.

Roshen şirketinin sahiplerinden Ukrayna Dışişleri eski Bakanı, Milletvekili Pyotr Poroşenko, İnter televizyon kanalında yayımlanan bir tartışma programında Ukrayna tüketicilere hitaben “Size çok teşekkür ediyorum” dedi.

Pyotr Poroşenko, Rusya tarafının Ukraynalı ihracatçılara karşı takındığı haksız tutumun halkı birleştirdiğini ve toplumda Avrupa entegrasyonuna desteğin artırdığını belirtti.

Rusya tarafı ile ortaya çıkan anlaşmazlığı yorumlayan Pyotr Poroşenko, Rusya ve Ukrayna’nın üye olduğu Dünya Ticaret Örgütünün kurallarına göre benzer kısıtlamalar uygulandığında durumun denetlenmesi için hızlı ve etkin bir şekilde araştırma komisyonlarının oluşturulmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Pyotr Poroşenko, “Biz iki aydır onları çağırıyoruz. Belki birileri gelirse biz ortak grup veya komisyon oluştururduk” dedi.

Pyotr Poroşenko, Rusya’nın diğer Ukraynalı ihracatçılara da getirdiği sınırlamaların da Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal ettiğini savundu.

Pyotr Poroşenko, Roshen şirketi, Rusya pazarının yeniden açılması için Rusya tarafıyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirterek “Bu sürecin siyasileştirilmesine karşıyım. Ukrayna, sadece yasal yöntemleri kullanarak hareket etmelidir. Pazarı kapattınız, tamam gelin biz kontrole açığız, gıda güvenliği ve standartlarına açığız, çünkü bu ortaklık ilişkileridir, kalan her şey ise kötüdür” dedi.

2013 yılının Temmuz ayında Rusya Federasyonu Tüketici Hakları ve İnsan Sağlığını Koruma Federal Servisi (Rospotrebnadzor) ürünlerin kalitesine olan şikayetler dolayısıyla Roshen şirketinin 4 fabrikasında üretilen ürünlerinin ihracatını yasaklamıştı.

Roshen, Rospotrebnadzor’un kararı dolayısıyla uğradığı zararı açıklamıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.