SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı askeri operasyona devam

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2014 07:57
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2014 07:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı askeri operasyona devam

Ukrayna Devlet Başkanı Vekili Turçinov, Rusya yanlısı gruplara karşı askeri operasyonları yeniden başlattı.

Anadolu Ajansı haberine göre, ayrılıkçı hareketle gerilimin arttığı Ukrayna’nın doğusunda biri yerel siyasetçi iki kişinin ölü bulunması üzerine Ukrayna Devlet Başkanı Vekili Aleksandr Turçinov, Rusya yanlısı gruplara yönelik askeri operasyonların yeniden başlatılması talimatını verdiğini belirtti.

Turçinov, yaptığı yazılı açıklamada, Slavyansk yakınlarında ölü bulunan Vladimir Ribak adlı siyasetçinin, kendisinin de üyesi bulunduğu Vatan Partisi’ne mensup olduğunu bildirdi.

Ölü bulunan kişilere “Vahşice işkence edildiğini” belirten Turçinov, “Tüm Donetsk bölgesini rehin alan teröristler bu kez çizgiyi aştı” ifadesini kullandı.

Turçinov, iki kişinin ölü bulunmasının ardından hafta sonunda Paskalya Bayramı nedeniyle ara verilen askeri operasyonların “ülkenin doğusundaki Ukraynalıların savunulması için” yeniden başlatılması talimatını verdiğini aktararak, “Bu suçlar, Rusya Federasyonu’nun desteği ve göz yummasıyla işlenmektedir” dedi.

Vladimir Ribak’ın, Donetsk yakınındaki Gorlovka‘da yerel meclis üyesi olduğu belirtildi. Ölü bulunan diğer kişinin kimliği ise açıklanmadı. İki kişinin bir süredir kayıp oldukları kaydedildi.

Slavyansk bölgesi, hafta sonunda üç kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya da sahne olmuştu. Çatışma, ABD, AB, Rusya ve Ukrayna arasında geçen hafta Cenevre’de varılan gerilimin düşürülmesine yönelik uzlaşmanın bozulacağı endişelerine yol açmıştı.

Kiev yönetimi ve Batılı ülkeler, Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelerden Rusya’yı sorumlu tutuyor. Ukrayna hükümeti, Rusya’nın, bölgeye " Rusya yanlısı militan" kılığında asker gönderdiğini, bunu kanıtlayacak fotoğraflar elde ettiklerini ileri sürüyor.Rusya ise suçlamaları kabul etmiyor.

Timoşenko basın toplantısını başka yerde yaptı

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde Rusya yanlılarınca işgal altında tutulan yönetim binasının arkasındaki caddede basın toplantısı yapacağı açıklanan devlet başkanı adayı Yulia Timoşenko, tepkiler nedeniyle basın toplantısını başka yerde yapmak zorunda kaldı.

Bir süredir ayrılıkçı hareket nedeniyle gerginliğin hakim olduğu Donetsk kentine geleceğini ve her kesimle görüşmek istediğini açıklayan Timoşenko’nun ekibi, basın mensuplarını arayarak eski Başbakanın yönetim binasının arkasındaki cadde üzerinde basına konuşacağını bildirdi.

Belirtilen yerde toplanan çok sayıda basın mensubu Timoşenko’yu beklemeye başladı. Bu sırada yoldan geçenler de Timoşenko’nun geleceğini öğrenince gazetecilerin bulunduğu yerde toplandı.

Yönetim binasını 6 Nisan’dan beri işgal altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplara mensup üniformalı, eli sopalı ve maskeli çok sayıda kişi de bu sırada kalabalığın beklediği yere geldi. Çevredekilerin sayısı 200’ü aştı ve kalabalık arttıkça gerginlik yükseldi. Rusya yanlıları, Donetsk bölgesinin Rusya’ya ait olduğunu belirten sloganlar atıldı.

Yumurta yağmuru

Bu sırada Ukrayna yanlıları ile Rusya yanlıları arasında da gerginlik çıktı. Rusya yanlıları, Ukrayna lehine konuşan yaşlı bir çifti bölgeden uzaklaştırmak istedi. Bununla yetinmeyen Rusya taraftarları, yaşlı çifti yumurta yağmuruna tuttu. Çifte düzinelerce yumurta isabet etti.

Bu gelişmelerin ardından daha önce bölgedeki ayrılıkçı hareketin temsilcileriyle konuşarak onların taleplerini dinlemek istediğini açıklayan Timoşenko’nun basın toplantısını bir otelde düzenleyeceği haberi geldi.

Timoşenko, Rusya yanlısı kişilerin saldırgan tutumu nedeniyle basın toplantısını yönetim binasının arkasındaki cadde yerine otelde düzenlemek zorunda kaldığını belirtti. Maskeli, eli sopalı kişileri “ayrılıkçı ve parayla satın alınmış kişiler” şeklinde tanımlayan Timoşenko, “Orada olanları siz de gördünüz. Onlar yüzünden basın toplantısını burada yapmaya mecbur kaldık” dedi.
Bir süredir Rusya yanlısı grupların temsilcileriyle müzakereler yürüttüğünü kaydeden Timoşenko, birbirlerine taleplerini ilettiklerini ifade etti. Timoşenko, daha önce Kiev yönetimi tarafından da seslendirilen “Rusçanın bölgede kullanımı konusunda daha geniş haklar verilmesi, kamu binalarının işgaline katılmış fakat ağır suç işlememiş kişilerin affedilmesi” gibi konuların garanti edilmesi için liderliğini yaptığı Vatan partisinin çalışmalar yapacağını söyledi.

Timoşenko, Rusya yanlılarınca dile getirilen federasyon taleplerine ise “ülkenin bölünmesine yol açacağı” gerekçesiyle kesinlikle karşı olduklarını belirtti.

ABD, "Ukrayna'daki endişesini" Rusya'ya bildirdi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u telefonla arayarak Moskova’nın, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gelişmelerde gerilimi düşürecek yönde olumlu adımlar atmamasından duyduğu “derin endişeyi” iletti.
Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, Kerry’nin Rus mevkidaşı Lavrov’la görüşmesinde, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gelişmeleri ve geçen hafta Cenevre’de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna’nın, ülkedeki tansiyonun düşürülmesi konusunda vardığı anlaşmanın uygulanması çabalarını ele aldığını bildirdi.

Yektili, Kerry’nin Lavrov ile görüşmesinde, Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusunda gerilimi azaltacak yönde yeterli adımlar atmamasından duyduğu “derin endişeyi” ilettiğini ve ayrılıkçı güçlerin, işgal ettiği binaların sayısının arttığına, gazetecilerle diğer sivilleri rehin aldığına yönelik güçlü kanıtlara değindiğini kaydetti.

Kerry’nin, Rusya’nın gerilimi artıracak retoriği yumuşatma çağrısında bulunduğunu belirten yetkili, bakanın ayrıca Moskova’nın, ülkenin doğusunda, Ukrayna hükümeti ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile diplomatik yollarla ilişki kurması, binaları işgal edenlerin silah bırakmaları ve çekilmeleri karşılığında serbest bırakılacakları yönünde açıklama yapmaları tavsiyesinde bulunduğunu ifade etti.

Yetkili, Kerry’nin Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile de telefonda görüştüğünü bildirdi. Görüşmede, Kerry’nin Cenevre’de varılan anlaşmayla uyumlu, af kanunu süreci, anayasal reformlarda tüm bölgelerin temsilcilerinin dahil edileceği ulusal diyaloğu genişletme ve AGİT ile yakın işbirliği içinde olma dahil Ukrayna hükümetinin gerilimi azaltacak yönde adımlar atılmasını övdüğünü bildirdi.

Yetkili, Kerry’nin af kanunu ile resmi ulusal diyaloğun başlatılması konularında yüreklendirdiğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.