SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Yatsenyuk’un istifasını yorumladı

Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’un Ukrayna ve Rusya arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için herhangi bir katkıda bulunmadığını ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2016 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2016 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Yatsenyuk’un istifasını yorumladı

Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’un Ukrayna ve Rusya arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için herhangi bir katkıda bulunmadığını savundu.
 
Moskova’da 11 Nisan tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’un istifa kararını alaycı bir ifade ile yorumlayan Dmitriy Peskov, “Yatsenyuk, ülkelerimiz arasında ilişkilerin normale dönmesi için büyük katkı sağlamasıyla akılda kalmadı(!). Ukrayna krizinin çözülmesine yönelik herhangi bir katkısıyla da akılda kalmadı(!). Bizim için en önemli olanı Minsk Anlaşmaları’nı Ukrayna Cumhurbaşkanının imzalamasıdır. Kiev’in üstlendiği yükümlülükleri yerine getireceği ümidindeyiz” dedi.
 
Ukrayna’da hükümetin değişmesinin, Minsk Anlaşmaları’nın yerine getirilmesi sürecini hızlandıracağı ile ilgili ümitlerini dile getiren Peskov, “Kahve falı bakmak istemiyoruz. Hükümet değişiminin Minsk sürecini frenlemeye devam etmemesi gerektiğini düşünüyoruz” iddiasında bulundu.
 
Bununla birlikte Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Peskov, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’un istifasının Minsk Anlaşmaları’nı ne yönde etkileyebileceği ile ilgili tahminlerini paylaşmadı.
 
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, 10 Nisan günü istifa kararını açıkladı. Yeni Başbakan atanana kadar Başbakanlık görevini Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Groysman yerine getirecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.