SON DAKİKA
Hava Durumu

Seçimlerde Kırım Tatar oylarının bölünebileceği iddiası

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2012 18:02
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2012 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Seçimlerde Kırım Tatar oylarının bölünebileceği iddiası
Kırımlı siyaset uzmanı Aleksandr Formançuk, Kırım Tatar seçmenlerinin 28 Ekimde yapılacak Ukrayna Parlamentosu seçimlerinde Kırım Tatar Milli Meclisinin kararını desteklemeyerek oyarını Birleşik Muhalefete vermeyebileceğini iddia etti.

Formançuk, 9 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısında Kırım Tatarlarının eskiden olduğu gibi Kırım Tatar Milli Meclis tarafından pek kontrol edilmeyeceğini öne sürdü. Formançuk, Kırım Tatarlarının belli bir siyasi güce verdiği yüzde 6-7 oranının bu kez daha düşük olacağı tahmininde bulundu. Formançuk, “Kırım Tatar oyları, bizim Kırım’daki durumumuzun özelliğidir ve bu özellik kalmaya devam ediyor. Meclisin seçimlere kiminle birlikte gideceği konusu Kurultayda hemen çözülmedi, çünkü Birleşik Muhalefet uzun süre pazarlık yapıyordu. Çubarov’a seçilme garantisini vermeyen listenin kısmında yer verilirken, Mustafa Cemilev’e (Mustafa A.Kırımoğlu) teselli ödülü olarak 12. sırada yer verildi.”

“Kırım Tatarlarının gelenek olarak siyasi güçlere verdiği oy oranı, yüzde 7-6’dan en az yüzde 2-3 düşük olacak. Bunun için birleşik muhalefetin listesi Kırım’da az oy toplayacak. 2006 yılında Kırım’da toplam yüzde 17 oy toplamıştı, şimdi yüzde 10 toplayacak.” dedi.

Evelina İlyasova, Osman Bayramaliyev
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.