SON DAKİKA
Hava Durumu

Sergey Tigipko: ''Ukrayna, Gümrük Birliğine girmemeli''

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2010 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2010 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sergey Tigipko: ''Ukrayna, Gümrük Birliğine girmemeli''
Ekonomik sorunlardan sorumlu Ukrayna Başbakan Yardımcısı Sergey Tigipko, 27 Martta bir televizyon programında yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan’ın kurduğu Gümrük Birliğine üye olmaması gerektiğini söyledi.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov’un 25 Martta Moskova’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında kendisiyle gaz konusunda yaptığı görüşmede Ukrayna mevkidaşına Ukrayna’nın gaz fiyatında indirim elde etmesi için Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya’nın kurduğu Gümrük Birliğine üye olmasını teklif etti. Putin, Ukrayna’nın bu gümrük birliğine üye olmasıyla ihracat vergisinden muaf olacak ve böylelikle otomatik olarak gaz fiyatına %30 indirim elde edeceğini kaydetti.
Tigipko, Putin’in bu teklifi yorumlarken Rusya’nın Ukrayna’ya gaz fiyatı konusunda sert koşullar uygulaması halinde Ukrayna’nın ucuz gaz araması gerektiğini söyledi. Tigipko, Ukrayna’nın kendi çıkardığı gaz miktarını arttırması gerektiğini kaydetti.
Azarov’un Moskova’ya yaptığı ziyaret sırasında Rusya tarafı, eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ile 19 Ocak 2009’da imzaladığı kontratları değiştirmek istemediğini dile getirdi. Söz konusu anlaşmalarda gaz fiyatı ve Ukrayna’nın alması gereken gaz miktarı belirlendi. Kontratlar, Ukrayna’nın kontratta belirlenen miktarlarda gaz almaması durumda Rusya’nın Ukrayna’ya para cezası uygulaması öngörüyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 19 Kasım’da Yalta’da yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’ya anlaşmalarda belirlenen miktarlardan daha az gaz alımı durumunda ekonomik krizden dolayı 2010 yılında Ukrayna’ya ceza verilmeyeceğini kaydetti.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.