SON DAKİKA
Hava Durumu

Sırp meclisi, Srebreniça katliamını kınadı

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2010 09:32
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2010 09:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sırp meclisi, Srebreniça katliamını kınadı
     Sırbistan meclisi, Bosna savaşında Srebreniça'da Sırpların yaptığı katliamı kınadı.
     Katliamın vahametini yıllardır görmemezlikten gelen Sırp meclisi, iktidardaki koalisyon partilerince desteklenen karar tasarısını dün gece kabul etti. Mecliste hazır bulunan 173 milletvekilinden 127'sinin oyuyla kabul edilen karar metninde, 1995 yılında Srebreniça'da 8 bin Boşnak'ın öldürülmesi kınanıyor, kurbanların ailelerinden özür dileniyor.
     Metinde, "Sırbistan meclisi, uluslararası adalet divanının da tespit ettiği gibi, 1995 yılı temmuzunda Srebreniça'da Boşnak halkına karşı işlenen suçu var gücüyle kınar" ifadesi kullanıldı. Metinde soykırım kelimesine yer verilmedi.
     Oylamadan sonra konuşan hükümet yetkilisi Nenad Canak, "Bu bildiri sadece başlangıç, zira yüzleşmemiz gereken geçmişin sorunlarının bir kısmına ilişkin..." dedi ve yakın geçmişi yeniden yazma sürecinin uzun ve acılı olacağını belirtti.
     Karar metninde, eski Yugoslavya için kurulan uluslararası mahkemeyle işbirliğinin sürdürüleceği de belirtildi ve Srebreniça'da Sırp kuvvetlerine komuta eden Ratko Mladiç'in yakalanarak yargılanması gerektiğine de işaret edildi.
     Srebreniça'da soykırım yapmakla suçlanan General Mladiç, yıllardır firarda.
     1992-1995 Bosna Savaşı'nın sonlarına doğru, Srebreniça'da Boşnak erkek ve kadınları ayıran Bosnalı Sırplar, 8 bin erkeği katletmişti.
     Uluslararası adalet, bu dramı soykırım olarak tanımlıyor. Sırbistan, vahametin büyüklüğünü yıllardır görmemezlikten geliyordu. Birçok Sırp da Mladiç'i kahraman olarak görüyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.