SON DAKİKA
Hava Durumu

“Siyasi tutukluların özgürlüğü için mücadele edeceğiz”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya rejiminin tutuklusu olan Nadejda Savçenko, Ahtem Çiygöz ve Aleksandr Kolçenko’yu Nazi terörünün kurbanı Ukraynalılara benzetti.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2016 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2016 11:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Siyasi tutukluların özgürlüğü için mücadele edeceğiz”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya rejiminin tutuklusu olan Nadejda Savçenko, Ahtem Çiygöz, Aleksandr Kolçenko, Oleg Sentsov ve diğer Ukraynalı vatanseverleri Nazi terörün kurbanı Ukraynalılara benzetti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 12 Nisan tarihinde kaydedilen Uluslararası Nazi Toplama Kamplarının Tutuklularının Kurtuluş Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “2. Dünya Savaşı’nın trajik günlerinde milyonlarca insan inanılmaz ıstırap ve acıyı çekti, Nazilerin toplama kamplarında, hapislerinde hayatını kaybetti. Ukrayna halkı Hitler rejiminin masum kurbanları, savaş tutsakların, sivillerin ve çocukların acımasız cinayetlerini unutmuyor. Nazi terörün kurbanı olan yurttaşlarımıza saygı duyuyoruz ve böylece kendimizi ve çocuklarımızı insanlığa karşı benzer cinayetlerin tekrarlanmasından koruyoruz” dedi.
 
Son iki yıl içinde meydana gelen olayların hazin benzetmenin yapılmasına neden olduğunu ifade eden Poroşenko, “Rusya ve yardakçıları tarafından işgal edilen Ukrayna topraklarında Ukrainlere, Kırım Tatarlarına ve Ukrayna’yı vatanı olarak gören herkese karşı baskılar ve terör söz konusu. Birçok kişi kayboldu. Teröristler tarafından ele geçirilen Ukraynalı askerler ve gönüllüler fiziksel ve manevi işkencelere tabi tutuluyor. Nadejda Savçenko, Oleg Sentsov, Aleksandr Kolçenko, Gennadiy Afanasyev, Ahtem Çiygöz ve diğer vatanseverler Rusya rejiminin tutuklusu oldu” diye kaydetti.
 
Nazi rejiminin kurbanlarının anıldığı gün, Rusya rejiminin kurbanı olan kahraman insanların önünde saygıyla baş eğdiğini dile getiren Poroşenko, “Ukraynalı siyasi tutukluların ve Rusya tarafından işgal edilen bölgelerde yasadışı olarak tutuklu bulunan kişilerin serbest bırakılması için gelecekte de elimizden geleni yapacağız” diye belirtti.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.