SON DAKİKA
Hava Durumu

Sözde Başkan’dan yarımadadaki yabancı şirketlere dair flaş iddia

İşgalciler, 30’dan fazla ülkeden yabancı şirketin, Rus işgali altındaki Kırım’da faaliyet gösterdiğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2018 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sözde Başkan’dan yarımadadaki yabancı şirketlere dair flaş iddia

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, 3 bin şirketin Kırım’a yönelik uygulanan yaptırımlardan kaçınarak yarımadada faaliyet gösterdiğini iddia etti.
 
Kişisel Facebook sayfasında konuyla ilgili açıklama yapan Sergey Aksyonov, “Kırım’da, 33 ülkeden yabancı teşkilat ve yabancı vatandaşlar tarafından kurulan yaklaşık 3 bin şirket tescil edildi” diye ileri sürdü.
 
Rus işgali altındaki Kırım’da yasa dışı olarak faaliyet gösteren ülkeler arasında Avusturya, İngiltere, Kıbrıs, Panama ve Türkiye’nin yer aldığını savunan Sergey Aksyonov, İtalyan işadamlarının da Kırım’la işbirliğine büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.162722Sergey Aksyonov, “Yabancı yatırımcıların, Kırım’da bulunduklarını teşhir etmeden yarımadada faaliyet gösterme imkanı var. Benzer yatırımcılar arasında Avrupalılar da var” ifadelerini kullandı.
 
Bununla birlikte işgalci başkan Aksyonov, “sürecin gelişme hızının gösterişli” olduğunu iddia etti.
 
Daha önce Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar ve Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatının yabancı şirketlerin işgal edilen yarımadadaki faaliyetleri ile ilgili kabul ettiği kararlara rağmen Volkswagen, Adidas, Puma, DHL Express gibi Alman şirketlerinin Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak faaliyet gösterdiği bildirilmişti. Ama şirket temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, şirketlerin uygulanan yaptırımlara uyduğunu savunuldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.