SON DAKİKA
Hava Durumu

Sözde referandum 'Türkmen Bayrağı' ile protesto edildi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlediği sözde referandum ve Türkmenlere yönelik süren politikalarına tepki göstermek amacıyla, Mersin Büyükşehir Belediye binasına "Türkmen Bayrağı" asıldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2017 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2017 17:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sözde referandum 'Türkmen Bayrağı' ile protesto edildi

IKYB’nin 25 Eylül’de düzenlediği sözde bağımsızlık referandumu ve Irak’taki Türkmenlere uyguladığı politikayı protesto etmek için Mersin Büyük Şehir Belediye binasına Türkmen bayrağı asıldı.

Belediyeden bugün 6 Ekim’de yapılan yazılı açıklamada, IKBY'nin düzenlediği sözde bağımsızlık referandumu  ve Kerkük'te uzun yıllardır yaşanan politikalarına tepki gösterilip, 8 Ekim pazar günü Ankara'da düzenlenecek olan "Kerkük Sevdalıları" etkinliğine destek vermek amacıyla belediye binasına "Türkmen Bayrağı" asıldığı bildirildi.

Kuzey Irak'ta yapılan ve Kerkük'ü de kapsayan sözde bağımsızlık referandumu hakkında "5 bin ülkücü hazırız" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamasına destek vermek üzere Mersin Büyükşehir Beledi Başkan Burhanettin Kocamaz'ın talimatı üzerine harekete geçen ekiplerin, 6 metreye 9 metre boyutlarındaki Türk Bayrağı, Türkmen Bayrağı ve Atatürk resmini belediye binasına astığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kocamaz, Kerkük'ün bin yıldan fazladır Türk ve Müslüman toprağı olduğuna işaret etti.

Türkiye'de insanların Kerkük konusunda hassasiyet göstermesi ve destek vermesi gerektiğini belirten Kocamaz, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Bunun için tüm Türk dünyasında ve yurt genelinde başlatılan bu kampanyaya bu şekilde destek veriyoruz. Dolayısıyla Mersin'de büyükşehir belediyesinin duvarlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin şanlı al bayrağı ile Kerkük'ün bağımsızlık bayrağı birlikte dalgalanacak. Kerkük konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Biz belediye olarak özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi bu konuda bilgilendirmek istiyoruz ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Sonuna kadar ve sonsuza kadar Kerkük Türk'tür, Türk kalacak diyoruz. Sadece 5 bin kişi değil bütün Türk Milleti'nin kalbi şu anda Kerkük için atmaktadır. Pazar günü de sayın genel başkanımızın önerileri ile Ankara'da Kerkük'ü sahiplenmek ve Kerkük'te yaşananları temin adına bir toplantı düzenlenecek ve biz de orada olacağız."

Kocamaz, diğer kurumları da Kerkük bayrağını asarak destek verme çağrısında bulundu.                                                                   

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.