SON DAKİKA
Hava Durumu

Stetskiv: ''Muhalefet, parlamento dışında birleşecek''

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2011 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2011 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Stetskiv: ''Muhalefet, parlamento dışında birleşecek''
KİEV, 07.02.2011 (QHA) – Muhalif Bizim Ukrayna Halk Özsavunması grubu başkan yardımcısı Taras Stetskiv, gazetecilere yaptığı açıklamada Ukrayna’da muhalefetin parlamentonun dışında birleşeceğini söyledi.
Stetskiv, mevcut Ukrayna iktidarının politikasına karşı çıkanların çoğunun muhalif liderlerin birleşeceğine inanmadığından dolayı bu yılın ilkbahar-yaz döneminde parlamento dışında muhalif birliği kuracağını iddia etti. Stetskiv, “Biz muhalifler birliğini kurmaya her ilçeden, her köyden başlatacağız. Biz, 2010 yılının Mayıs ayında yaklaşık 100 aktivistin girişimiyle Ternopil bölgesi Zvarnıtsi köyünde kurulan ve Ukrayna’nın batı bölgelerini birleştirmeye çalışan  Zvarnıtskaya İnitsiativa’ya (Zvarnıtsya Girişimi) katılıyoruz. Kendiliğinden başlayan hareketin sonuçları bu ilkbahar-yaz döneminde görünecek diye düşünüyorum” dedi.
Ukrayna’da muhalefet, iktidarda bulunduğu dönemde (2005-2010) bölündü. Bu, 2010 yılında yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde sağcı demokrat güçlerin fiyaskosuna neden oldu. Şunda muhalefet olan bu güçler, cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra birleşmeye çalıştı, ancak muhalefetin başkanı konusunda anlaşamayınca birleşmeyi başaramadı.
İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.