SON DAKİKA
Hava Durumu

Stockholm'de görev yapan Rus diplomatlara casus suçlaması

İsveç istihbarat kurumu SAPO, Rusya'nın Stockholm'de görev yapan diplomatlarının üçte birinin aslında istihbarat toplama faaliyetinde bulunan Rus casusları olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2015 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2015 10:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Stockholm'de görev yapan Rus diplomatlara casus suçlaması

İsveç istihbarat kurumu SAPO, Rusya'nın Stockholm'de görev yapan diplomatlarının üçte birinin aslında istihbarat toplama faaliyetinde bulunan Rus casusları olduğunu belirtti.

SAPO'nun Solna'daki merkezinde yapılan bir toplantıda gazetecilere konuşan baş analist Wilhelm Unge, Rusya'nın kendileri için en büyük istihbarat tehdidi olduğunu söyledi.

Unge, "Avrupa'da yüzlerce Rus ajanı var. Bölgemizi her gün ihlal ediyorlar. Rus diplomatik görevlilerinin üçte biri aslında istihbarat görevlisi" dedi. Unge, bu ajanların sınır dışı edilmesi gerektiğini ancak bu siyasi kararları hükümetlerin verebileceğini söyledi.

Ülkedeki Rus ajanlarını "iyi eğitim almış ve Sovyet döneminden daha genç, hırslı, amaca dönük ve sosyal becerileri yüksek" şeklinde tanımlayan Unge, SAPO'nun geçen yıl Rusların, İsveç'in askeri teknolojisini ele geçirme amaçlı girişimlerini engellediğini belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanlığı, SAPO'nun değerlendirmelerine katılıp katılmadığı ve geçen yıl herhangi bir diplomatın sınır dışı edilip edilmediğine dair açıklama yapmadı.

Bakanlık Sözcüsü Anna Ekberg, "Rusya'dan Viyana Konvansiyonu'na saygı duymasını bekliyor ve diplomatlarının gerçekten diplomat olduğunu umuyoruz" dedi.

Rusya'nın Stockholm Büyükelçiliği'nden suçlamalarla ilgili henüz bir cevap gelmedi.

SAPO, geçen yıl da Rusya'nın İsveç'teki siyasi, ekonomik ve askeri istihbarat faaliyetlerini artırdığı uyarısında bulunmuştu.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.