SON DAKİKA
Hava Durumu

Süleymanov: “Karar, artık kabul edildi diye korkuyorum”

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Herson bölgesi temsilcisi Abmecit Süleymanov, sözde Kırım Savcısı Poklonskaya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini “askıya alma” kararına karşı Ukrayna yönetiminin eylemsizliği konusunda edişe duyduğunu bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2016 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2016 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Süleymanov: “Karar, artık kabul edildi diye korkuyorum”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” kararı kabul etmesini yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Herson bölgesi temsilcisi Abmecit Süleymanov, Poklonskaya’nın kabul ettiği kararın, Rusya adaletinin iç yüzünü gösterdiğini söyledi.
 
Konuyla ilgili QHA’ya konuşan Abmecit Süleymanov, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin sözde dava mahkemede inceleniyor, böyle bir kararı kabul etme yetkisi olan merci mahkemedir. Ama buna rağmen, Poklonskaya, hem Rusya Federasyonu yasalarını hem de uluslararası normlarını ihlal ederek bu kararı kabul ediyor. Yani, Poklonskaya, ne olacağını önceden belirtliyor ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin güya terör örgütü olduğunu iddia ediyor” dedi.
 
Şimdi birçok şeyin Ukrayna yönetiminin hareketlerine bağlı olduğunu belirten Süleymanov, “Yakın zamanda Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetleri yasaklanması ile ilgili kararın kabul edilmesi halinde Kırım Tatar soykırımının (bir anlamda) tekrarından söz edebiliriz” diye kaydetti.
 
Abmecit Süleymanov ayrıca, “Poklonskaya’nın böyle bir açıklamada bulunmasından dolayı, bu kararın artık kabul edilmiş olduğunu tahmin ediyorum. Günümüzde neredeyse tüm Kırım Tatarlarının araçlarında ya Kırım Tatar bayrağı ya Kırım Tatar arması var. Sözde karar dayanak gösterilerek bu kişilerin hepsinşn terör örgütü üyesi olduğunu ileri sürülebilir. Her biri, tutuklanarak hapse atılabilir” açıklamasında bulundu.
 
13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenildi. “Aşırıcı (radikal) Faaliyetlere Karşı Mücadele İlgili” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulundu.
 
Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Poklonskaya, KTMM’yi kapatmak için imzalayıp Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinin bir kopyasını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e de gönderdi. Kırım Tatar halkı adına konuşmaya çalışan sözde Kırım Tatar kuruluşlarının yöneticilerinden, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasadışı ve provokatif olarak kabul etme başvuruları geldiğini ileri süren Poklonskaya, bahsi geçen davayı, Rusya’nın ‘Aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele’ kanununa dayanarak açmak istediğini belirtmişti.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl de kendisine gönderilen dava dilekçesinin hata dolu olduğu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.
 
Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşması, 3 Mart tarihinde yapılması gerekiyordu. Sözde savcılığın suçlama dilekçesinin kanıtları olarak sunduğu belgelerin okunma süreleri neden gösterilerek mahkeme duruşması 10 Mart’a ertelendi. 10 Mart’ta yapılan duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin avukatı, dava belgelerini incelemek için süre gerektiğini söyleyerek duruşmayı erteleme talebinde bulundu. Mahkemenin talebini uygun bulup duruşmayı 17 Mart tarihine ertelediği belirtildi. 17 Mart’ta yapılan duruşmada, mahkeme, davaya Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi’nin katılımını sağlamak gerektiğine dair karar alarak davanın incelenmesini 7 Nisan’a erteledi. 7 Nisan’da başlaya ve 8 Nisan tarihinde devam eden duruşmada sözde Kırım Savcılığı’nın dava ile ilgili yeni belgeleri sunduğu ileri sürüldü. Bu gerekçeyle duruşma 15 Nisan tarihine ertelendi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.