SON DAKİKA
Hava Durumu

Talât Yunusov 2 ay tutuklu kalacak

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2015 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2015 13:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Talât Yunusov 2 ay tutuklu kalacak

Akmescit’in Kievskiy Bölgesi Mahkemesi, 13 Mart tarihinde yaptığı duruşmada, Kırım’da 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde şiddet kullanmakla suçlanan ve 11 Mart'ta gözaltına alınan Talât Yunusov hakkında 2 ay tutukluluk kararı çıkardı.

Savunmanın mahkeme kararına itiraz etmeye hazırlandığını anlatan avukat Cemil Temişev, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yunusov hakkında böyle sert kararın çıkarılması için sebep olmadığını düşünüyoruz. Sadece mitinge katıldığını itiraf etti. Tutuklanması için bir neden yok. Yunusov’un tutuklu bulunması, fiilen usulün gerekli şekilde sağlanması değil, istedikleri ifadeleri almak için bir yöntem” diye kaydetti.

Talât Yunusov’un 3 yaşındaki kızı olduğunu dile getiren avukat Cemil Temişev, temyiz dilekçesinin 3 gün içinde verileceğini bildirdi.

31 yaşındaki Talât Yunusov, 26 Şubat davası kapsamında Kurman (Krasnogvardeyskiy) bölgesi Temir (Yastrebovka) köyünde 11 Mart tarihinde sabah saatlerinde gözaltında alınmıştı.

Sabah saat 7.00’da maskeli silahlı insanların eve baskın düzenlediğini anlatan Talât Yunusov’un babası Asan Yunusov, “Doğru düzgün hiçbir şey anlatmadılar, kameraların Talât’ın 26 Şubat tarihinde yapılan mitinge katıldığını kaydettiğini ve Talât’ın birilerine karşı şiddet kullanmakla suçlandığını söylediler. Talât’ın Akmescit’te götürüleceğini belirttiler. Şimdi onunla irtibat kurulmuyor” diye kaydetti. Aynı gün akşam saatlerinde Talât Yunusov’un evinde arama yapıldı.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin katılımıyla büyük miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlamasını istedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 29 Ocak tarihinde söz konusu mitingi organize etmekle suçlanarak tutuklandı. Akmescit Kievskiy Bölge Mahkemesi, 11 Şubat tarihinde yapılan duruşmada Ahtem Çiygöz hakkında 19 Mayıs 2015 tarihine kadar tutukluluk kararı çıkardı.

Ardından 26 Şubat tarihinde düzenlenen mitinge katılması nedeniyle Asan Çebiyev gözaltına alındı. Ama Çebiyev, sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Daha sonra 7 Şubat tarihinde 26 Şubat mitingine katılan Eskender Kantemirov, evinde yapılan aramadan sonra gözaltına alındı. Mahkeme Eskender Kantemirov hakkında 2 ay tutukluluk kararı çıkardı.

6 Mart tarihinde ise 29 yaşındaki Asan Çaruhov gözaltına alındı. Asan Çaruhov, saatlerce devam eden sorgulamadan sonra serbest bırakıldı.

Ayrıca Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, 18 Şubat 2015 tarihinde 1985 doğumlu Sudak bölgesi Suvuk Sala (Gruşevka) köyü sakini Eskender Emirvaliyev’in gözaltına alındığını bildirdi. Smedlâyev, Akmescit’te 11 Mart tarihinde yapılan duruşmada, toplu eylemlere katılmakla (Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 212. Maddesi) suçlanan Eskender Emirvaliyev hakkında 18 Nisan 2015 tarihine kadar tutukluluk kararı alındığını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.