SON DAKİKA
Hava Durumu

Taşkent'teki önemli toplantıda Türkiye'den Kırım maddesi

Taşkent’te yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı sırasında birçok konunun yanı sıra Rus işgali altında bulunan Kırım Tatarlarının durumu da ele alındı.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2016 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2016 17:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Taşkent'teki önemli toplantıda Türkiye'den Kırım maddesi

İslam dünyası ve Türkiye açısından son derece önemli kararların alınmasıyla sonuçlanan İslam İşbirliği Teşkilatı 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nda Rus işgali altında bulunan Kırım’daki Kırım Tatarlarının durumu da ele alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) terör örgütü olarak ilan edildiği İslam İşbirliği Teşkilatı 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hassasiyetlerimizi anlayarak dayanışma gösteren ve FETÖ'yü terör örgütü ilan eden İslam İşbirliği Teşkilatı'na teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 2 gün boyunca yaptıkları girişim sonucu İİT'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak ilan etmesinin "önemli bir milat" olduğunu vurguladı.

Toplantıda, FETÖ'nün Türkiye'de giriştiği kanlı darbe girişimi şiddetle kınanarak, bu örgüte karşı aldığı önlemler desteklendi. Dışişleri Bakanları zirvesinde FETÖ terör örgütü olarak ilan edildi.

Türkiye'nin toplantıda sunduğu birçok maddenin kabul edildiğinin bildirildiği Anadolu Ajansı’nın haberine göre, söz konusu maddeler arasında, Fetullah Gülen Terör Örgütü, Batı Trakya’daki Müslüman Türk Azınlığı ve Oniki Ada’daki Müslüman nüfus, Kırım’daki Müslüman Kırım Tatarları, Suriye ve ülkedeki insani kriz, Kıbrıs ve Somali'deki durum ile JASTA (Terörizme Destek Verenlere Karşı Adalet Yasası) konuları bulunuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Nisan ayında düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13. İslam Zirvesi'nde, Ukrayna ve Kırım Tatarlarıyla dayanışma gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.