SON DAKİKA
Hava Durumu

The Times: Ruslar Birleşik Krallık’a 100 milyar Euro kaçırdı

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2015 15:33
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2015 15:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
The Times: Ruslar Birleşik Krallık’a 100 milyar Euro kaçırdı

Son 10 yıl içinde Rusya ve diğer ülkelerden, Birleşik Krallık’a gizlice 100 milyar İngiliz sterlini (138 milyar Euro) çıkarıldı.

İngiliz The Times gazetesi, Deutsche Bank'ın araştırmasına dayanarak, bahsedilen tutarın büyük kısmının, ülke dışı kara para aklamak ve paraları muhafaza etmek için güvenli yer arayan Ruslara ait olduğunu bildirdi.

Deutsche Bank uzmanları, Rusya Federasyonu Merkez Bankası'nın, ülkeden çıkan sermayeye ilişkin bilgilerini Birleşik Krallık’a gelen sermayeyle kıyasladı. Paraların büyük kısmının gayrimenkul piyasasına gittiği bildirildi.

Rusya’nın yanı sıra Birleşik Krallık’a ayrıca Yunanistan, İsrail, Çin ve Yakın Doğu ülkelerinden paraların geldiği belirtildi.

Rusya Federasyonu Merkez Bankası, 2014 yılında Rusya’dan sermaye çıkışının 150 milyar dolardan fazla olduğunu açıkladı. 2013 yılında ise bu rakam 61 milyar dolar idi. Böylece Rusya'nın Kırım’ı ilhakı ve Donbas’a saldırısı nedeniyle uygulanan yaptırımlardan sonra Rusya’dan sermaye çıkışının 2,5 kat arttığı ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.