SON DAKİKA
Hava Durumu

Times: "Rusya ikinci hava üssünü kuruyor"

İngilizlerin prestijli gazetesi Times, Rusya’nın Suriye topraklarındaki askeri varlığını artırmaya devam ettiğini ve Humus kenti yakınlarındaki yeni bir üs ile Suriye'deki uçak kapasitesini ikiye katlayacağını yazdı.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2015 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2015 15:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Times: "Rusya ikinci hava üssünü kuruyor"

Times'in haberine göre Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünün, Rusya kullanımına açıldı. Haberde, “El Şayrat zaten Rusya’nın saldırı helikopterlerinin indiği yerdi. Ancak yaklaşık bir ay önce üsse gelen yeni askeri personel, daha geniş kapsamlı bir üssün hazırlıklarına başladı” deniyor.

“Askerler için lojmanlar yapıldı”

Askerler için lojmanlar yapıldığı da vurgulanan haberde gazeteye konuşan bölgedeki kaynaklar, “Şu anda üste 50 ila 60 Rus askeri var. Askerler için lojmanlar yapıldı. Ama bazı askerler üsse yakın olduğu için Humus’ta kalıyor. Bildiğimiz kadarıyla üste 10 uçak ve 15 helikopter var” dedi.

Üsse 1000 asker sevk edilecek

Oluşturulan yeni üsle birlikte Rusya’nın Suriye’deki uçak kapasitesinin ikiye katlanacağı, üsse uçakların yanı sıra aralarında özel harekat personelinin de bulunduğu toplam 1000 askerin sevk edileceği kaydediliyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığı haberde, El Şayrat hava üssünde toplam 45 uçak hangarı bulunduğu ifade edilen haberde, her hangarın bombardımanlara karşı korunaklı olduğu bilgisi de veriliyor.

Rus mühendislerin hava üssündeki pistleri onardığını belirten Times gazetesi, El Şayratta bir ana pist bir de yedek pist olmak üzere iki iniş pisti olduğunu söylüyor.

“ASKER GÜCÜNÜ ARTIRMAK İSTİYOR”

Haberde Moskova’dan yapılan son açıklamalar da hatırlatılarak, “Kremlin, Suriye’deki askeri gücünü artırmak istediğini ifade etmişti" ifadesi kullanılıyor.

Rusya’nın Mi-24 tipi atak helikopterlerinin Irak Şam İslam Devleti’nin elindeki antik kent Palmyra yakınlarında operasyonlar düzenlediği de vurgulanan haberde, Jane’s Defence Weekly dergisinin güvenlik uzmanı Tim Ripley’in de görüşlerine yer veriliyor:

“Palmyra, Lazkiye’den kalkan helikopterler için çok uzakta. O yüzden bazı helikopterleri El Şayrat üssüne gönderdiler. Humus bölgesinde ciddi anlamda artan bir Rus varlığı var ve bölgeye jetlerini de göndermeleri kendileri açısından akılcı olur.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.