SON DAKİKA
Hava Durumu

Timoşenko doğudaki terörle mücadele operasyonuna karşı

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2014 14:34
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2014 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Timoşenko doğudaki terörle mücadele operasyonuna karşı

Batkivşçina Partisi lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı adayı Yuliya Timoşenko, Ukrayna’nın doğu bölgesinde devlet idarelerinin işgalin şiddet kullanmadan görüşmeler yapılarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.

13 Nisan tarihinde bir televizyon kanalına konuşan Yuliya Timoşenko, “Çözüm yollarından birincisi, hemen şiddet kullanmak, ancak bu yol kan dökülmesine ve büyük olasılıkla Rusya Federasyonu’nun saldırısında neden olacak. Ülke yöneticileri durumun bu yolla çözülmesine kolayca karar veremez. İkinci çözüm yolu ise en üst dünya seviyesinde görüşmeleri yapmak. Cenevre’de uluslararası kuruluşların yöneticileri toplanıyorsa, bu tüm dünyanın Ukrayna’daki problemlerin çözümünde odaklandığını gösteriyor demektir” diye kaydetti.

"Bugün Ukrayna’nın doğusu, batısı ve güneyindeki bölgelerinde yaşayan insanların savaşın çıkmasını istemediğini kaydeden” Yuliya Timoşenko, “Ancak Rusya Ukrayna’nın sınırlarını ihlal ederse, eğer Kırım’da yaptıklarını doğu ve güney bölgelerinde gerçekleştirmeye başlarsa, Ukrayna ordusu ve Ukrayna Muhafız Birliği askeri dahil olmak üzere her türlü direnişi göstermeye hazır” dedi.

Timoşenko, “17 Nisan tarihinde Cenevre’de ABD, Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna temsilcilerin katılımıyla görüşmeler başlayacak. Görüşmelerde baskının yapılabilmesi ve Rusya’nın ültimatom ve benzeri talepleri öne sürebilmesi için durum gergin hale getiriliyor

Ukrayna’daki durumun istikrarlaşmasının esas koşullarından biri cumhurbaşkanı seçimlerinin zamanında yapılması olduğunu kaydeden Yuliya Timoşenko, “Seçimler mutlaka 25 Mayıs tarihinde yapılmalı. Ertelenmesi mümkün değil. Cumhurbaşkanı’nın seçilmesi Ukrayna’daki durumu istikrara getirecek, tam müzakere sürecini ve tartışılmaz yasal hükümeti sağlayacak ve ülkede istikrarın ve düzenin yeniden kuruluşunu başlatacak ” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.