SON DAKİKA
Hava Durumu

Timoşenko'nun partisini kapatmak için düğmeye basıldı

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2012 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2012 12:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Timoşenko'nun partisini kapatmak için düğmeye basıldı
Ukrayna Genel Savcılığı, halen hapiste bulunan eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun liderlik yaptığı Atavatan Partisini kapatmak için harekete geçti.

Kommersant.ua‘nın verdiği bilgiye göre, savcılık Atavatan Partisinin finansal kaynaklarını incelemek için soruşturma başlattı. 2007-2010 yılları arasında partiye “offshore” ülkelerinde kayıtlı şirketlerin hesaplarından para geldiğinin tespit edilmesi soruşturmanın başlatılmasına dayanak oluşturdu.

Atavatan Partisi, Ukrayna Genel Savcılığının Atavatan’ı iktidardaki Bölgeler Partisiyle karıştırdığını belirterek savcılığın iddialarını reddetti.

Ukrayna Genel Savcılığı, Kasım ayının ortasında gerçekleştirilen ve Kiev’de bir para aklama merkezinin kapatıldığı özel operasyondan sonra Atavatan Partisinin mali kaynaklarını araştırmaya başladı.

Adı açıklanmayan Ukrayna Genel Savcılığındaki bir kaynak, “Elimizdeki verilere göre bu para aklama merkezi BYuT’e (Yuliya Timoşenko Bloku) hizmet veriyordu. Bilgisayarda, Yuliya Timoşenko’nun 2010’da aday olduğu Ukrayna Cumhurbaşkanı seçim kampanyasına para gönderen hesapların numaraları bulunuyor. Demek ki Ukrayna Cumhurbaşkanı adayına yurt dışından para geliyordu! Eğer bunlar ispatlanırsa, Yuliya Timoşenko'nun siyaset kariyeri biter, onun partisi ise mahkeme kararı çıktıktan sonra kapatılabilir.” dedi.

Bölgeler Partisi mensupları, en büyük muhalif partinin kapatılmayacağını öne sürüyor. Bölgeler Partisi milletvekili Aleksandr Stoyan, “Partinin lağvedilmesi alınabilecek en son önlemdir. Bu önlemin milyonlarca insanın oy verdiği Batkivşçına Partisine karşı uygulanacağını sanmıyorum. Bu iddiaların ispatlanması halinde en fazla olacak olan şey gerçeklerin açığa kavuşturulması olur.” dedi.

Atavatan Partisi milletvekili Grigoriy Nemırya, Çarşamba günü partiye para gönderen kaynaklar ile ilgili olarak Ukrayna Genel Savcılığına ifade verdi.

İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.