SON DAKİKA
Hava Durumu

Timoşenko’nun temyiz başvurusu kabul edildi

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2011 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2011 11:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Timoşenko’nun temyiz başvurusu kabul edildi
KİEV (QHA) - Ukrayna’nın eski başbakanı Yuliya Timoşenko’nun gaz davası ile ilgili temyiz başvurusu Aralık ayı ortasında Kiev Temyiz Mahkemesinde incelenecek.

Timoşenko’yu savunan avukatlardan birisi, “Mahkeme, temyiz davasına Aralık ayı ortasında, yaklaşık ayın 13’ünde başlayacak.” şeklinde konuştu.

Yuliya Timoşenko’nun başbakan olarak görev yaptığı 2009 yılında Rusya Federasyonu ile yapmış olduğu gaz anlaşmalarının yönergelerini hazırladığı sırasında yetkilerini aştığından dolayı Kiev Peçersk Bölge Mahkemesi tarafından 11 Ekimde suçlu ilan edilmişti.

Timoşenko 7 yıl hapse mahkûm olmuştu. Hapis süresi, eski başbakanın mahkeme salonunda tutuklandığı 5 Ağustostan itibaren başlamıştı. Yuliya Timoşenko’ya devlet görevlerinde üç yıl çalışma yasağı konuldu.

Timoşenko ve onun savunan ekibinin başkanı Milletvekili Sergey Vlasenko Kiev Peçersk Bölge Mahkemesinin verdiği cezaya karşı temyiz başvurusu yaptı. Sergey Vlasenko söylediğine göre 27 Ekimden başlap Kiev Peçersk Bölge Mahkemesi yazılı itirazları elde etmek için diğer katılımcılarla temyiz çağrıları göndermek gerekiyordu. Ukrayna kanunlarına göre buna 5 gün ayrılıyor. Ondan sonra mahkeme 7 gün içinde Kiev Temyiz Mahkemesi’ne belgeleri sunmak zorunda. Kiev Temyiz Mahkemesi de belge dosyasını aldığı günden itibaren en erken bir ay sonra ve en geç 3 ay içinde davaya bakacak.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.