SON DAKİKA
Hava Durumu

Timoşenko ve Lutsenko’nun milletvekili adaylığı geri çevrildi

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2012 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2012 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Timoşenko ve Lutsenko’nun milletvekili adaylığı geri çevrildi
Ukrayna Merkez Seçim Komitesi Atavatan Partisinin 28 Ekimde yapılacak parlamento seçimleri için sunduğu aday listesini, 1. sırada yer alan Ukrayna eski Başbakanı Yuliya Timoşenko’yu ve 2. sıradaki Ukrayna eski İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko’yu listeden çıkararak onayladı. 
Söz konusu karar Merkez Seçim Komitesinin dünkü toplantısında alındı. Merkez Seçim Komitesi, mahkum olan Timoşenko ve Lutsenko’nun partinin seçim listesine dahil edilmesine ret kararını Ukrayna milletvekillerin seçimine ilişkin yasanın 9. Madde 4.Kısım’ına göre aldığını açıkladı. Yasaya göre, kasıtlı suç işleyen vatandaşın mahkumiyeti iptal edilmediyse ve hukuka uygun olarak geri alınmadıysa, kişinin adaylığı sunulmaz ve seçilmiş olarak kabul edilemez.
Birleşik Muhalefet Atavatan (Batkivşina) Partisi Ukrayna genel seçimleri aday listesinin ilk 5 sırasında Yuliya Timoşenko, Arseniy Yatsenyuk, Anatoliy Gritsenko, Aleksandr Turçinov ve Yuriy Lutsenko’nun yer almasına karar vermişti.
Yuliya Timoşenko şu an mahkum olarak Harkiv Ukrzaliznıtsya Hastanesinde tedavi görüyor. Lutsenko ise Kiev cezaevinde bulunuyor.
Sevil Ablayeva
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.