SON DAKİKA
Hava Durumu

Trump, Ukrayna Dışişleri Bakanı'nı kabul etti

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, 10 Mayıs'ta ABD yönetimiyle bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2017 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2017 15:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Trump, Ukrayna Dışişleri Bakanı'nı kabul etti

ABD Başkanı Donald Trump, 10 Mayıs tarihinde Beyaz Saray’da Ukrayna Dışişleri Pavlo Klimkin’i kabul etti.Bir araya gelen Trump ve Klimkin, ABD’nin Ukrayna’ya vermeye devam edeceği desteği konuştu.

Trump’la görüşmeden önce, Ukrayna Dışişleri Bakanı, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’le bir araya gelerek Donbas’taki durumu tüm ayrıntılarıyla ele aldılar.

Pavlo Klimkin, ABD yönetimine Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve Rus saldırganlığına karşı mücadelede destek verdiği için teşekkür etti.Buluşmalara ayrıca Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi Valeriy Çalıy eşlik etti.

Daha önce Beyaz Saray, ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın idaresinin Ukrayna’ya ait Kırım yarımadasının işgalinden dolayı Rusya Federasyonu’na karşı uygulanan yaptırımların devam etmesine dair tutumunu teyit etmişti.1528173 Şubat tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, “Yaptırım konusuna değinilirse, büyükelçi Haley, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesine ilişkin endişelerimizi net bir şekilde bildirdi. Haley’in bu konuda çok inandırıcı ve net şekilde konuştuğunu düşünüyorum” diye kaydetmişti.ABD’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Nikki Haley de 2 Şubat tarihinde ilk kez katıldığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, ABD’nin yeni yönetiminin Rus saldırısına ilişkin tutumunu tasdik etmişti. Nikki Haley, “ABD, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini kınamaya devam ediyor ve işgale derhal son verilmesi çağrısı yapıyor. Kırım Ukrayna’nın bir parçasıdır. Kırım ile ilgili yaptırımlarımız, Rusya’nın yarımada üzerindeki kontrolü Ukrayna’ya iade edene dek devam edecek” şeklinde konuşmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.