SON DAKİKA
Hava Durumu

Turçinov: “Putin, yeni senaryo uydurmaya çalışmıyor bile”

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksandr Turçinov, Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle resmi açıklama yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2016 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2016 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Turçinov: “Putin, yeni senaryo uydurmaya çalışmıyor bile”

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksandr Turçinov, Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle yayınladığı resmi açıklamada, 72 yıl önce totaliter Stalin rejiminin Kırım Tatarlarını vatan topraklarından sürgün etmeye yönelik geniş çaplı operasyon başlattığını ifade ederek, Nazileri destekledikleri yönünde uydurma suçlamalardan dolayı iki gün içinde yaklaşık 200 bin Kırım sakininin yarımadadan sürgün edildiğini kaydetti.
 
Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin resmi internet sayfasında yayınlanan açıklamada Turçinov, “Bugün, 72 yıl sonra tarih tekrarlanıyor. Putin yeni senaryo uydurmaya çalışmıyor bile. Yine aynı uydurma suçlamalar, aramalar, yıldırmalar, yasaklar… Kremlin imparatorluk hırslarının metastazlarından dolayı yarımadayı işgal etti ve Kırım Tatarlarının ulusal bilinci, tarihi hatıra, kültür gelenekleri ve onurunu yok etmek için elinden geleni yapıyor” diye kaydetti.
 
Tüm uygar dünyanın Putin rejiminin eylemlerini kınadığını, Camala’nın ise Eurovision sahnesinden dünyadaki milyonlarca dinleyiciye gerçeği anlattığını vurgulayan Aleksandr Turçinov, “Kaba, sert güç hiçbir zaman gerçek ve adaleti yenemez! Saldırgan Kırım Tatar halkının ruhunu kıramaz! Kırım Ukrayna’dır” diye belirtti.
 
Sovyet hükümeti, 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anma günü olarak ilan etti.
 
18 Mayıs tarihinde Kiev’de ve Ukrayna’nın farklı şehirlerinde Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle anma mitingleri, eylemler, flashmob etkinlikleri düzenleniyor, liselerde sürgün konusu anlatılıyor, sivil toplum kuruluşları ve aktivistler etkinlikler düzenliyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.