SON DAKİKA
Hava Durumu

Turçinov: Sabah 9’a kadar silah bırakırsanız ceza yok

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2014 21:51
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2014 21:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Turçinov: Sabah 9’a kadar silah bırakırsanız ceza yok

Ukrayna Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Oleksandr Turçinov, Ukrayna’nın doğusunda kamu binalarını ele geçiren kişilerin 14 Nisan sabah 9.00’a kadar silah bırakıp binaları terk etmeleri halinde cezalandırılmayacağını söyledi.

Oleksndr Turçinov, Donetsk ve Lugansk bölgesinde gerginliğin düşürülmesi amacıyla yayımladığı kararnameyi ulusal televizyon kanalı vasıtasıyla Ukrayna halkına duyurdu. Ukrayna Cumhurbaşkanlığının web sitesinde de yer alan kararnamede Donetsk ve Lugansk bölgelerinde kitlesel eylemlere katılanların silahlarını, mühimmatını, patlayıcı maddeleri ve patlayıcı düzeneklerini güvenlik güçlerine teslim etmeleri ve ele geçirilen kamu binalarını 14 Nisan 2014 sabah saat 9.00’a kadar boşaltmaları halinde cezai takibata uğramayacağı bildiriliyor.

Kararnamede cezai takibat muafiyetinin Ukrayna vatandaşlarını öldüren veya yaralayanları kapsamayacağı kapsamadığı belirtildi.

Oleksandr Turçinov’un kararnamesinde Ukrayna hükümetine 3 ay içinde yerel yönetimlere daha geniş hakların sağlanmasını öngören yasal reformların yapılması talimatı verildi. Reformlar için oluşturulacak çalışma grubuna çeşitli kesimlerin temsilcilerine yer verilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.