SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Akımı’nda önemli gelişme

Türk Akımı'nın doğalgaz alım terminalinin inşasına başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2018 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2018 16:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Akımı’nda önemli gelişme

South Stream Transport, Rus doğalgazını Türkiye'ye taşıyacak olan ve daha sonra Avrupa'ya ulaşması planlanan Türk Akım (TürkAkım) Doğalgaz Boru Hattı'nın deniz bölümü projesi kapsamında Kıyıköy'de doğalgaz alım terminalinin inşaatına başlandığını açıkladı.

Hürriyet’in bugün 17 Ocak’ta aktardığı, Gazprom’un iştirakı South Stream Transport şirketinden yapılan açıklamaya göre Türkiye'de projenin kara bölümü inşaatının başlamasıyla birlikte, Rusya kara bölümü, Türkiye kara bölümü ve Karadeniz deniz bölümü kesimlerinde aynı anda üç inşaat alanında sürüyor.

 

Neler hedefleniyor?

Türk Akımı'nın ilk hattı üzerinden sadece Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu doğalgaz sevk edilecek. Rusya ikinci hat üzerinden Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine de gaz tedarik etmek istiyor.

Gazprom basın servisinden dün 16 Ocak’ta gelen açıklamada, TürkAkım’a toplam yatırımın 2018’de yüzde 89,6’lık artışla 182,4 milyar rubleye (yaklaşık 3.2 milyar dolar) yükseltileceği belirtilmişti. Açıklamada Gazprom’un 2017’de TürkAkım projesine 92,8 milyar ruble yatırım yaptığı hatırlatıldı.

Ayrıca, şirketin bir başka önemli projesi Kuzey Akım 2’ye ise 114,5 milyar ruble yatırım yapılacağı kaydedildi. TürkAkım'dan Türkiye'ye gaz akışının 2019 Aralık ayında başlaması öngörülüyor. Boru hattının denizdeki kesimi Rusya’nın Anapa kentinden Türkiye’nin Kıyıköy beldesine kadar Karadeniz boyunca yaklaşık 930 kilometre ilerliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.