SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk diasporasına DEİK'ten yol haritası

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2011 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2011 12:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk diasporasına DEİK'ten yol haritası
İSTANBUL (A.A) - Hülya Çorakçı Ertan - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), yurt dışında yaşayan 4 milyon 261 bin Türk göçmenin Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek ve ortak hedefler doğrultusunda hareket etmelerini sağlamak amacıyla bir yol haritası oluşturdu.
     ''Diaspora Stratejileri: Türk Diasporası İçin Öneriler'' başlıklı çalışma, 18-19 Kasım tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.
     DEİK'in çalışmasında, ''Türkiye'nin diaspora için yapabilecekleri'' ve ''Diasporanın anavatan için yapabilecekleri'' iki ayrı başlıkta incelendi.
     Diasporanın Türkiye'nin kalkınmasına katkı sağlayabileceği projeler arasında, Türkiye'deki sektör ve şirketlerin kalkınmasına yönelik, lider diaspora üyelerinin kilit rol oynayacağı Girişim Sermayesi Ortaklıkları'nın kurulması ve yürütülmesi önerisi yer alıyor.
     Diaspora üyelerinin çalıştıkları ülkenin imkanlarını kullanarak uzman oldukları alanda belli bir süre Türkiye için çalışması da öneriler arasında bulunuyor.
     Çalışmada, ayrıca şu önerilere yer verildi:
     ''Türk diasporasının Türkiye'ye yaptığı yatırımlarda işlem maliyetlerinin ve vergilerin azaltılması ve yatırım teşviki sunulması, diaspora üyelerine yönelik diaspora bonolarının çıkarılması, diaspora üyelerinin Türkiye'ye yaptığı para transferlerinin kolaylaştırılması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla Türk bankalarının yurt dışında girişimlerinin teşvik edilmesi, Türkiye'den yurt dışına yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara, bölgede yerleşik bulunan ve yatırım ortamının bilgisine sahip Türk diaspora üyelerini bir araya getirecek, böylelikle dış yatırımların riskini ve maliyetini azaltacak Dış Yatırım Bilgi Ağları'nın kurulması, diaspora gençlerinin anavatana duydukları aidiyet hissinin güçlendirilmesine yönelik anavatanda staj ve eğitim programlarının düzenlenmesi.''
    
     -Anavatan diaspora için neler yapabilir?-
    
     DEİK'in çalışmasında, Türkiye'nin diaspora için yapabileceklerine ilişkin önerilere de yer verildi.
     Girişimcilerin ve üst düzey yöneticilerin bir araya geldiği çeşitli iş ağlarının kurulabileceği önerisinin yer aldığı çalışmada, Türkiye'deki Kalkınma Ajansları'nın iş fırsatlarından diasporayı haberdar edebileceği ifade edildi.
     Diaspora üyelerinin şirketlerinin profesyonel yönetim tekniklerini kullanmaları için mekanizmalar geliştirilmesinin yanı sıra çalışmada şu önerilere de yer verildi:
     ''Disporadaki girişimcilerin anavatandaki başarılı girişimciler ile mentorluk projeleri ile bir araya gelmesinin sağlanması, dış yatırım yapan Türk şirketlerinin, ihracatçı Türk şirketleri ile iş ortağı olmalarını sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesi, Türk diaspora üyelerinin yaşadıkları ülkelerde haklarını savunacak hukuksal yardım platformlarının kurulması.''
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuya ilişkin değerlendirmesinde Türk diasporasını dünyanın en etkin diasporalarından biri yapmak için Yahudi, Ermeni, İrlanda, Hindistan, Çin ve diğer örnekleri inceleyip strateji oluşturduklarını söyledi.
     Çin'i dünyanın üretim üssü, Hindistan'ı dünyanın yazılım merkezi, İsrail'i inovasyon merkezi yapanın, kendi diasporaları ile iletişim içinde olmaları ve onları ortak hedefleri doğrultusunda birleştirmeleri olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, ''Küresel aktör olmamız ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini gerçekleştirmemiz için en önemli değerlerimizden birisi Türk diasporasıdır'' yorumunu yaptı.
     DEİK'in çalışmasında başarı öyküleri ve strateji örneklerine de yer verildi.
    
     -Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na doğru...-
    
     2009 yılında 80 ülkeden 2000'i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Dünya Türk Girişimciler Kurultayı, bu yıl 18-19 Kasım 2011 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.
     DEİK çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Dünya Türk İş Konseyi'nin (DTİK) en önemli faaliyetlerinden biri olan Kurultay, bu yıl Ekonomi Bakanlığı ve DEİK ev sahipliğinde yapılacak.
     Kurultay yurt dışında yaşayan yerleşik girişimciler ve iş adamı örgütlerini, uluslararası şirketlerde başarı sağlamış Türk yöneticileri, Türk profesyonelleri, genç girişimcileri, ekonomistleri, uzmanları, siyasi temsilcileri, bürokratları, Türkiye'de yerleşik iş adamları ve iş dünyası liderlerini ve akademisyenleri bir araya getirecek.
     Kurultayın ilk gününde Amerika ve Latin Amerika, Avrasya, Asya-Pasifik, Afrika-Orta Doğu-Körfez ve Avrupa-Balkanlar olmak üzere 5 bölgesel oturum yapılacak.
     Bakanların katılımıyla gerçekleştirilecek bölgesel oturumda Türkiye'nin sürdürülebilir diaspora stratejisini nasıl tasarlayabileceği ve tasarlanan stratejinin nasıl uygulanabileceği tartışılacak.
     Kurultay kapsamında gerçekleştirilecek profesyoneller oturumunda ise yurt dışında faaliyet gösteren profesyoneller görüşlerini katılımcılarla paylaşacak.
     Kurultay kapsamında yurt dışından gelen girişimciler ikili iş görüşmeleri de yapacak.
     Kurultay'ın ikinci gününe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.