SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi şekillendi

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2015 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2015 14:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi şekillendi

ürkiye'de Yüksek Askeri Şura çalışmaları tamamlandı. Şuranın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesi de belli oldu. Edinilen bilgiye göre, Genelkurmay Başkanlığı'na Orgeneral Necdet Özel'in yerine Orgeneral Hulusi Akar getirildi.

Birinci Ordu Komutanı Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına ise Salih Zeki Çolak getirildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Orgeneral Salih Zeki Çolak, görevini törenle devraldı. Törene Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.Basına kapalı gerçekleştirilen törende, Türkiye Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral Hulusi Akar, görevini Orgeneral Çolak'a devretti.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk Yüksek Askeri Şura üyesi yapılarak yerine Orgeneral Abidin Ünal getirildi. Emekli olan Jandarma Genel Komutanı Abdullah Atay'ın yerine ise Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun ise görev süresi uzatıldı.

Kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından açıklanacak.

Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak hakkında detaylar:

20 Temmuz 1954 doğumul olan Orgeneral Salih Zeki Çolak aslen Trabzon Akçaabatlı. 1974 yılında Kara Harp Okulu'ndan Asteğmen rütbesiyle, 1975 yılında da Topçu ve Füze Okulu'ndan Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1988 yılına kadar Kara Kuvvetleri'nde çeşitli topçu birliklerinde takım komutanlığı, batarya subaylığı ve batarya komutanlığı görevi yaptı. 1988 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak kurmay subay oldu.

Kurmay subay olduktan sonra sırasıyla 4. Piyade Tümen Komutanlığı'nda Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 49. Piyade Alayı'nda Tabur Komutanlığı, Genelkurmay Mali Plan Program Daire Başkanlığı'nda Program Subayı, Brüksel/Belçika'da Batı Avrupa Birliği Türkiye Askeri Temsilciliği ve Kurmay Başkanlığı, 108. Topçu Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Genel Sekreterliği'nde Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2001 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tayin Daire Başkanlığı ve 19. Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2005 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2009 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti ve 7. Kolordu Komutanlığı'na atandı. 2011 yılında KKK Kurmay Başkanlığı'na atandı.

2013 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve KKK Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atandı. 2014 yılında 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 2015 YAŞ kararları ile Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

Asya Atila

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.