SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türkiye bugün de Kırım Tatarı soydaşlarının yanında"

Çavuşoğlu: Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi bugün de Kırım Tatarı soydaşlarının yanında olduğunu kuvvetle vurguluyor, sürgün trajedisinde hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2016 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2016 14:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Türkiye bugün de Kırım Tatarı soydaşlarının yanında"

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım Tatarları'nın vatanlarından sürgün edilişinin 72'inci yıldönümünde Kırım Tatar Teşkilatları Platformu'nun Ankara Anadolu (Tandoğan) Meydanı'nda düzenlediği Matem Mitingi'ne gönderdiği mesajda, "İnsanlık tarihinin en büyük trajedilerden birini teşkil eden Kırım Tatar sürgününün kurbanlarını, sürgünün 72. yıldönümünde derin bir üzüntüyle anıyorum." dedi. 

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kırım Tatarları'nın yaşadığı zulümleri hatırlattığı mesajında, "250 bine yakın Kırım Tatarının yük vagonlarına bindirilerek adeta bir ölüm yolculuğuna çıkarıldığı ve on binlercesinin yaşamına malolan bu zulüm karşısında Kırım Tatarları büyük bir kararlılıkla varoluş mücadelelerini sürdürmüşler; sabır, cesaret ve metanetleriyle ezilen dünya halklarına örnek olmuşlardır" diye belirtti.

Kırım Tatarları'nın Rusya'nın yasadışı isgali nedeniyle bir kez daha baskı ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Anayurtlarına yeni dönmeye başlamışken, Kırım’ın 2014’te Rusya Federasyonu tarafından yasadışı şekilde işgal ve ilhak edilmesi sonrasında, Kırım Tatarları bir kez daha baskı ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya kalmışlardır. Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi bugün de Kırım Tatarı soydaşlarının yanında olduğunu kuvvetle vurguluyor, sürgün trajedisinde hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum" ifadelerini kullandı.

Asya Atila

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.