SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'de, ufukta erken seçim görülüyor

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinde bir hükümet ortaklığı yapma zemininin oluşmadığı kanaatine vardıklarını belirterek, "Erken seçim önümüzde görünen bir ihtimaldir, güçlü bir ihtimaldir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2015 17:43
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2015 17:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'de, ufukta erken seçim görülüyor
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde koalisyon görüşmelerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde ulaştığımız sonuçları ele alırken kimse ne karamsarlığa, ne de bazı çevreler herhangi bir fırsatçılığa yönelmesin. Milletimizin verdiği ödevi, görevi yapmaya, sürdürmeye kararlıyız. Devlet işleyişinde bir an dahi tereddüde mahal yoktur ve olmayacaktır" dedi.
 
Koalisyon görüşmelerinde, derin görüş ayrılığı oluştuğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:
 
"Başta dış politika ve eğitim olmak üzere bazı alanlarda da çok derin görüş ayrılıkları olduğu, reform, restorasyon ve onarım hükümetleri kavramları arasındaki farktan da kaynaklanan, bir yeni ortaklık kurmak bakımından bazı temel anlayış farklılıklarının olduğu ve bunun da doğal olduğu aşikar. Dürüstçe bir istişarede bulunduk, sonucunda geldiğimiz husus şudur; bu diyalogların karşılıklı anlayış içinde sürdürülmesi, ancak şu anda bir hükümet ortaklığı gerçekleştirecek zeminin olmadığı yönünde bir kanaat hasıl olmuştur. Şu aşamada bir koalisyon ortaklığı, bir hükümet ortaklığı yapmanın zemininin oluşmadığı kanaatine vardık."
 
"Tekrar milli iradeye başvurma zarureti tek ihtimal"
 
Davutoğlu, Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması çerçevesinde çabaları sürdüreceklerini bildirdi.
 
Tekrar milli iradeye başvurma ihtimalinin çok yükseldiğine dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Buradan çıkan bir sonuç eğer hükümet çalışmalarının sürmesiyse, ikinci bir sonuç da görünen o ki bütün bu değerlendirmeler ve Sayın Bahçeli'nin erken seçim yönündeki genel açıklamaları gözönüne alındığında, ülkemizin kalıcı bir istikrar ve bütün bu yollar ve yöntemler denendikten sonra tekrar milli iradeye başvurma zarureti ihtimal olarak çok yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir diyebiliriz.
 
Milletimizin, siyasi iç ve dış çevrelerin bunu olumsuz bir gelişme olarak telakki etmemesini istiyorum. Neden? Çünkü her şey meşruiyet çizgisi içinde ve halkın önünde cereyan etmiştir. İki parti, iki genel başkan olarak karşılıklı anlayış içinde yeni bir siyasi kültür örneği sergileyecek bir tutum ortaya koyduk. Anlaşmak ve anlaşmamak yürütülen müzakerelerde doğal iki sonuçtur. Anlaşmak ne kadar doğalsa anlaşmamak da doğaldır. Önemli olan hangi sonuca ulaştığınız kadar bu sonuca ulaşırken sergilediğiniz tavırdır. Son bir ay içinde yürüttüğümüz temaslarda CHP ile oluşturamadığımız hükümet ortaklığı çerçevesi de göz önüne alındığında erken seçim önümüzde görünen bir ihtimaldir, güçlü bir ihtimaldir."
 
Asya Atila
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.