SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’de Ukraynalılar ve Ruslar beraber tatil yapmayacak

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2014 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2014 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye’de Ukraynalılar ve Ruslar beraber tatil yapmayacak

Türkiye’nin Turist Rehberleri Birliğin resmi internet sitesinde Ukraynalı ve Rus turistleri otel ve turlarda bir araya getirilmemesi çağrısının yapıldığı bir duyuru yayınladı.

İşte duyurunun tam metni:

Tüm Turizm Camiasının Dikkatine!
 
Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin, Türkiye turizmi açısından önemli bu iki ulusun uçak seyahatlerinden başlamak üzere ülkemizdeki tatilleri esnasında otellerimizde ve turlarda bir araya gelmesi durumunda arzu edilmeyen olaylara zemin hazırlayabileceğinden TUREB olarak endişeliyiz. Yaşanabilinecek olası gerginliklerin önlenmesi adına alınmasını doğru bulduğumuz kimi önerileri paylaşmak istiyoruz.
 
Havalimanlarında check-in ve pasaport işlemleri başta olmak üzere, kontrol noktalarının emniyet güçlerimiz tarafından ayrı tutulması; tutulamaması halinde ise güvenlik görevlilerinin sayısının artırılması ve yaşanabilinecek olası gerginliklere karşı tüm personelin farkındalığının sağlanması.
 
Rus veya Ukraynalı misafirlerimizin transferlerinin tur operatörleri tarafından mümkün olduğu ölçüde ayrı tutulması; ayrı tutulamaması halinde ise transfer görevlilerinin bu hususta dikkatlerinin çekilmesi suretiyle olası gerginliklere karşı hazırlıklı olunmasının sağlanması.
 
Otellerde ve restoranlarda verilecek hizmetlerde, alkollü içecek tüketimine bağlı olarak kontrolün kaybedilmemesi adına gerekli önlemlerin alınması ve personelin bu konuda bilgilendirilmesi.
 
Acente çalışanlarının Rus-Ukrayna gerginliği konusunda bilinçlendirilmesi ve otel rehberliği hizmetlerinin ayrı zamanlarda, gerekli görülmesi halinde ayrı mekânlarda gerçekleştirilmesi.
 
Turlarda mümkün olduğu ölçüde aynı araçların kullanılmaması; kullanılması halinde ise rehberlerin sağduyulu ve teskin edici bir şekilde olası tahriklere fırsat vermemesi.
 
Esnafın bu konuda bilinçlendirilmesi ve gerginliklerin sokağa taşınmasının önlenmesi hususunda valilikler ve kaymakamlıklar tarafından gerekli önlemlerin alınması.
 
Sonuç olarak turizm barıştan beslenir. Bilinçli bir şekilde uygulanması halinde ise dili, dini, ırkı fark etmeksizin insanların birbirini anlamasına ve birbirleriyle yakınlaşmasına vesile olması suretiyle barışa yadsınamaz katkılarda bulunur.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün “yurtta sulh, cihanda sulh” felsefesinin tüm dünyada benimsenmesi dileğiyle.

Saygılarımızla,
TUREB YK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.