SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den ABD askerlerinin YPG arması kullanmasına tepki

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Terörle mücadelede çok iddialı olan bir ülkenin, bizim müttefikimizin, ABD'nin askerlerinin bir terör örgütünün armasını kullanması kabul edilemez" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2016 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2016 15:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den ABD askerlerinin YPG arması kullanmasına tepki

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı çerçevesinde düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, ABD askerlerini terör örgütü YPG simgeli üniformayla gösteren fotoğraflara ilişkin, soruya verdiği yanıtta terörle mücadelede çok iddialı olan bir ülkenin, bir müttefikin, ABD'nin askerlerinin bir terör örgütünün armasını kullanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“Bu çifte standarttır ve iki yüzlülüktür”

Çavuşoğlu, "Telefonda sayın Obama, Sayın Kerry, Sayın Cumhurbaşkanımız bize YPG'nin, PYD'nin güvenilir olmadığını söyleyecek ve terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu söyleyecekler. Son Ankara'daki iki saldırının sorumlusu terör örgütünün armalarını takacaklar. Neymiş efendim, kendi güvenliğini sağlamak içinmiş. O zaman onlara tavsiyemiz Suriye’nin diğer bölgelerine gittikleri zaman DAEŞ’in, El-Nusra’nın, El-Kaide’nin armasını taksınlar, Afrika’ya gittikleri zaman da Boko Haram’ın armasını taksınlar. Biz bu terör örgütleriyle YPG'yi aynı görmüyoruz diyenlere cevabımız 'Bu çifte standarttır ve iki yüzlülüktür'” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı, Terör örgütleri arasında ayrım yapılmasının kabul edilemez olduğunu kaydederek, "Biz bütün terör örgütlerinin karşısındayız." dedi.

ABD askerlerinin, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD'nin silahlı kanadı YPG ile Suriye'de düzenlediği ortak operasyonda, üniformalarında YPG'ye ait armaların yer aldığı görülmüştü. ABD Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili ısrarlı sorular üzerine, "Özel operasyon kuvvetleri geçmişte de bazı ortaklarının simgeleri ve kimliklerini belirten işaretleri üzerlerinde taşımıştı" açıklamasında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.