SON DAKİKA
Hava Durumu

“Türkiye'den Çerkes soykırımını tanımasını istiyoruz"

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) Başkanı Nusret Baş, Putin'in Kırım, Ukrayna ve Suriye'ye karşı politikası neyse, Kafkasya'ya karşı politikası da odur" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2016 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2016 15:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Türkiye'den Çerkes soykırımını tanımasını istiyoruz"

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) Başkanı Nusret Baş "Biz Türkiye Cumhuriyeti parlamentosundan Çerkes soykırımını araştırmasını ve soykırımı tanımasını talep ediyoruz” diye belirterek "21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü ve Soykırımı"na ilişkin 1864'ün bir toplumun yok edildiği, zulme uğradığı, vatanından sürüldüğü, bütün hak ve hukukunun yerle bir edildiği, Çerkesler için bir kalp sızısı, unutulmaz acıların hatırlandığı bir tarih olduğunu kaydetti.  Baş, bundan sonra da bu kalp sızısının devam edeceğini söyledi.

“100 senenin sonunda Çerkeslerin son birliklerinin yok edildiği tarihtir 21 Mayıs”

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Çerkes-Rus savaşlarının, 1763'te başladığını, 1864'e kadar sürdüğünü anımsatan Baş, şunları kaydetti:  " Kafkasya çok güzel tabiatı olan, çok güzel bir vatandır. Çerkeslerin takriben 2 bin 500 senedir hür ve özgür yaşadıkları bir vatandır. Çarlık Rusya’nın da sıcak denizlere inme politikası vardı ve onun önünde Çerkesleri engel olarak görüyordu. Çerkesler de hem vatansever, hem cengaver hem de yiğit insanlardı ve 101 sene müddetle vatanlarını korudular. Bire bir savaştılar. Hiçbir aile yoktur ki 1-2-3 ferdini savaşta kaybetmemiş olsun. Ama orantısız bir güç vardı. Bir tarafta Rusya vardı, diğer tarafta bir avuç Çerkes. 100 senenin sonunda Çerkeslerin son birliklerinin yok edildiği tarihtir 21 Mayıs. Çerkeslerin teslim olduğu tarihtir. Dolayısıyla bu mücadele gayri nizami ve gayri ahlaki bir mücadeledir. Çünkü sivil insanların yok edildiği, ormanların, tarlaların yakıldığı, her türlü ahlaksızca savaşın yapıldığı bir mücadele bu. Onun için biz buna gerçek anlamda Çerkes soykırımı diyoruz. BM'nin ifade ettiği bütün maddeleri uyan tek soykırım Çerkes soykırımıdır. Onun için dostlarımıza ve bütün dünyaya bunu soykırım olarak ilan ediyoruz."

 "Kafkasya'daki Çerkesler,  Rusya için politik bir tehdit"

Nusret Baş, 1864'le beraber Çerkeslerin yüzde doksanının Osmanlı ülkesine sürüldüğünü, Ruslara karşı ikinci bir yenilgiyi de burada yaşadıklarını anlatarak, "Tabii Çerkesler Anadolu'ya geldikleri zaman rahat edemediler. Din kardeşlerine sığındılar. Fakat burada da bir fırtınaya tutuldular. 20 yıl müddetle savaşlardan muaf oldukları halde Osmanlı toraklarına geldikten 13 sene sonra Osmanlı-Rus savaşı başladı ve bütün Çerkesler, henüz daha yerleşmemişken gönüllü olarak savaşa gittiler. Hep ön saflarda savaştılar ve maalesef kaderdir bu, savaşı hem Osmanlı devleti hem de Çerkesler kaybetti. Bu Çerkeslerin ikinci bir yıkımı oldu" diye konuştu.

“Putin'in Kırım,  Ukrayna ve Suriye'ye karşı politikası neyse,  Kafkasya'ya karşı politikası da odur"

Rusya'nın Çerkeslere yönelik politikası hakkında ise Baş, "Kafkasya'daki Çerkesleri,  Rusya için politik bir tehdit olarak görülüyorlar ve sürekli kontrol-takip altındalar.  Putin'in Kırım,  Ukrayna ve Suriye'ye karşı politikası neyse,  Kafkasya'ya karşı politikası da odur" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'den soykırımı tanımasını istiyoruz"

Çerkes soykırımını dünyada tanıyan tek ülkenin Gürcistan olduğunu anımsatan Baş, şöyle devam etti:

"Ama Çerkeslerin en fazla yaşadığı ülke Türkiye'dir. Onun için biz Türkiye Cumhuriyeti parlamentosundan Çerkes soykırımını araştırmasını ve soykırımı tanımasını talep ediyoruz. Biz intikam peşinde değiliz. Biz tarihi bir hakikatin gün yüzüne çıkmasının peşindeyiz. Ayrıca siyasi bir mesele de çıkartmak istemiyoruz. Bu soykırımın müsebbibi  Çarlık Rusyası'dır, Rus halkı değildir, çarlardır. Halklar birbirine düşman olmazlar, siyasi yönetimler birbirine düşman olurlar. Bu çarların cezasını Rus halkı vermiştir. 17 Ekim Devrimi'nde Rus Çarlarının hepsi öldürüldü. Fakat Çerkesler vatanlarından sürülmüşler, dünyaya dağılmışlar ve mağduriyetleri devam etmektedir. Bugünkü  Rusya'ya da sorumluluk düşmektedir. Birincisi, bu soykırımı tanımalarını istiyoruz. İkincisi Çerkeslerin bu mağduriyetini giderecek ülke  Rusya'dır. Onun için her 21 Mayıs'ta  Rusya Konsolosluğu önünde 'İstanbul Yolu' diye bir ağıdımız var, bu ağıdımızı  Rusya'ya iletiyoruz. Bu soykırımı unutmadığımızı, atalarımızı unutmadığımızı ve unutmayacağımızı haykırıyoruz. Hür dünyanın vicdanına haykırıyoruz."

Çerkes soykırımının dünyada yeterince ilgi görmediğini ifade eden Baş, "Nedeni ise; bir, karşımızdaki muhatap  Rusya'dır. İki, Çerkesler sahipsizdir, gariptir. Üç, Çerkesler Müslümandır. Bu üç nedenden dolayı Çerkes soykırımı dünyada maalesef yeterince ilgi görmüyor" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.