SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den gönderilen Suriyeli mülteciler Almanya'da

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) mutabakatı temelinde gerçekleşen "sığınmacı geri kabulü ve değişimi" çerçevesinde, bir grup Suriyeli sığınmacı Almanya'nın Hannover kentine tarifeli uçakla gönderildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2016 13:49
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2016 14:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den gönderilen Suriyeli mülteciler Almanya'da

Sabah saatlerinde çeşitli illerden Atatürk Havalimanı'na getirilen aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu Suriyeli kafile, Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde pasaport işlemleri gerçekleştirilerek polis eşliğinde uçağa bindirildi.

Tarifeli uçakla Hannover'e gönderilen 24 sığınmacı, burada yapılan işlemlerin ardından Göttingen'e bağlı Friedland mülteci kayıt kabul merkezine yerleştirilecek. Gün içerisinde 18 kişilik ikinci bir grubun daha Türkiye'den Hannover'a gönderileceği açıklandı.

Almanya, mutabakat çerçevesinde 15 bin Suriyeli sığınmacıyı kabul edecek. Almanya'ya geçen yıl yüzde 40'ı Suriyeli yaklaşık 1,1 milyon sığınmacı gelmişti. Düzensiz göç ve insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta Brüksel'de mutabakata varılmıştı. Buna göre, Türkiye kendi topraklarından Yunan adalarına geçtiği kanıtlanan göçmenleri geri kabul edecekti. Suriyeli olmayanların Türkiye tarafından ülkelerine iade edilmesi için işlem yapılacak, Suriyeli olanlar ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilecek ve her birine karşılık kayıtlı Suriyeli sığınmacılardan biri AB ülkelerine gönderilecek.

Bugün ayrıca Türkiye ile  Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacıların geri kabulüne ilişkin anlaşma kapsamında, Yunanistan'ın Midilli adasındaki bir grup göçmen tekneyle bugün Türkiye’de İzmir'in Dikili ilçesine getirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.