SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’den Obama'nın 1915 olayları açıklamasına tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından, ABD Başkanı Obama’nın 1915 olayları hakkında 22 Nisan 2016 tarihinde yaptığı konuşmaya binaen açıklama yayınlandı.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2016 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2016 13:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye’den Obama'nın 1915 olayları açıklamasına tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "ABD Başkanı Barack Obama’nın 1915 olayları hakkında 22 Nisan 2016 tarihinde yaptığı açıklama, I. Dünya Savaşı koşullarında yaşanan acıların tek yanlı bir tarih anlatısı temelinde değerlendirilmesinin yeni bir örneğidir" denildi.  

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Türkiye'nin Türk ve Ermeni halkları arasında yüzlerce yıllık birlikte yaşama deneyimi temelinde, barış içinde ortak bir gelecek inşa etme arzusunu samimiyetle ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, "Dost ve müttefik ülkelerin, bu çağrıya destek vermek yerine, çatışmayı derinleştirmeyi savunan çevreleri cesaretlendirmesi üzücüdür” diye belirtildi.   

Bugüne kadar tarihte yaşanan acıları siyasete alet etmeye yönelik çabaların kimseye fayda getirmediği gerçeği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Hal böyleyken, her yıl belli tarihlerde üçüncü ülkelerin alacakları siyasi pozisyonlardan menfaat çıkarmaya çalışan çevreler, dostluk ve barış umudunu zedelemekle kalmayıp, o dönemde yaşanan ortak acılara da bir nevi saygısızlık etmektedir. Bu çerçevede, ABD Yönetimini tarihi gerçekleri adil bir hafıza temelinde değerlendirerek, tüm tarafların acılarını dikkate alan, tarafsız, sağduyulu ve yapıcı bir yaklaşım benimsemeye davet ediyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.