SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türkiye ile olabilecek en iyi mutabakat sağlandı"

Türkiye ile AB arasında sığınmacı geri kabulü ve insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla varılan mutabakatın başarısı ve etkileri Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen toplantıda ele alındı.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2016 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2016 18:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Türkiye ile olabilecek en iyi mutabakat sağlandı"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AP Başkanı Martin Schulz başkanlığında gerçekleştirilen konferansta, Avrupalı parlamenterlerin mutabakata yönelik çekincelerine karşın planın "şu anki durumu çözmek için en gerçekçi araç" olduğu görüşü ortaya atıldı.

Schulz, Avrupa'da iltica hakkından faydalanamayan ve Türkiye üzerinden AB'ye ulaşmış sığınmacıların Türkiye'ye iadesini öngören anlaşmanın Avrupa açısından yasal ve etik değerlere uygunluğunu tartışan milletvekillerine cevap vererek anlaşmanın Schengen bölgesini kurtarma açısından taşıdığı öneme dikkat çekti.

Türkiye ile anlaşmanın varıldığı 18 Mart'a kadar AB Konseyi'nin elinden geleni yaptığını ve olabilecek en iyi mutabakatı sağladığını ifade eden Schulz, Anlaşmayla ilgili şüphelerin ancak öngörülen mekanizmanın pratikte uygulanmasıyla giderileceğini vurguladı. "Türkiye'yle yapılan anlaşma mükemmel değil ve bu anlaşmanın riskleri ve zayıf yanlarının farkındayız” diyen Schulz, “İnsanlık onurunun korunması için elimizden geleni yaptık ama her şeyin anlaşmanın nasıl uygulanacağına bağlı olduğunun bilincindeyim" ifadesini kullandı.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.